Bezpieczne ferie 2018 • Aktualności • Urząd Gminy Sochocin

Galeria (1)

Bezpieczne ferie 2018

19 stycznia 2018, 14:56 | Informacje z gminy

Dnia 15 stycznia 2018 roku rozpoczęły się ferie zimowe dla uczniów województwa mazowieckiego, które potrwają do 28 stycznia br. Ferie zimowe to czas, w którym najpopularniejszą formą spędzania wolnego czasu są sporty zimowe. Dzieci chętnie spędzają czas poza domem, by w towarzystwie rodziców lub rówieśników korzystać z dobrodziejstw zimy, czyli np. jazdy na sankach czy nartach.

Zadbajmy o to aby dzieci i młodzież były bezpieczne w czasie zimowego wypoczynku, nie pozwalajmy jeździć dzieciom na łyżwach na stawach czy jeziorach, chyba że są tam miejsca specjalnie przygotowane i mamy powinność, że grubość lodu jest bezpieczna. Gdy widzimy, że się pod kimś załamał się lód, natychmiast wezwijmy pomoc dzwoniąc pod numer 112.

Jeżeli dziecko wypoczywa w górach i jeździ na nartach, należy zadbać o bezpieczeństwo zaopatrując je w kask ochronny. Ponadto, warto także zapoznać naszych podopiecznych z kodeksem narciarskim Międzynarodowej Federacji Narciarstwa, opisującym najważniejsze zasady, jakie obowiązują na stokach.

Pamiętajmy także o odpowiedniej odzieży. Powinna być dostosowana do temperatury. Często ubieramy dzieci zbyt ciepło, a paradoksalnie, przegrzanie organizmu może doprowadzić do wychłodzenia. Częściami ciała najbardziej narażonymi na odmrożenia są dłonie i stopy – gdy jest zimno organizm ogranicza w nich przepływ krwi, aby „oszczędzić” ciepło. Warto mieć ze sobą drugą parę rękawic, gdyby pierwsza została zgubiona lub przemoczona. Nie należy także zasłaniać twarzy szalem, gdyż pod wpływem oddechu stanie się wilgotny i może przyspieszyć powstawanie odmrożeń. Najlepiej przed wyjściem na mróz posmarować odkryte części ciała (policzki, nos, brodę) kremem ochronnym lub wazeliną.

Organizując kuligi pamiętajmy, że nie wolno przywiązywać sanek do samochodu, traktora czy quada. Nie wolno także organizować kuligów na drogach publicznych.

Więcej informacji na temat tego, jak bezpiecznie spędzić wolny czas na zabawach na śniegu oraz jak uniknąć zimowych zagrożeń, można przeczytać na stronie http://rcb.gov.pl/zimowy-wypoczynek/

Źródło: http://rcb.gov.pl

Foto: www.powiat-plonski.pl

© 2017 Urząd Gminy w Sochocinie | Projekt i wykonanie: INVENTOR Multimedia (mMyCity)