Szukaj
Close this search box.
Czwartek 25 kwietnia 2024 | Imieniny: Marka, Jarosława, Wasyla | zachmurzenie duże 7°C

11 marca rusza rejestracja na szczepienia osób 65 plus. Online można się zgłosić już teraz

Od 11 marca rozpoczną się zapisy na szczepienia dla osób w wieku 69 lat, czyli dla rocznika 1952. Tydzień później, między 18 a 20 marca otwarte będą zapisy dla roczników 1952–1954, a od 22 do 24 marca – dla chętnych urodzonych między 1952 a 1956 r. Od 25 marca zaś dostępna będzie ponowna rejestracja pacjentów z grupy 70 plus. Zgłosić chęć zaszczepienia można już teraz przez formularz online. Z osobami, które wybiorą ten tryb, ktoś z infolinii sam skontaktuje się po uruchomieniu rejestracji dla danej grupy wiekowej.

Podczas konferencji prasowej, która odbyła się w czwartek, 4 marca, szef Kancelarii Premiera i pełnomocnik rządu do spraw szczepień przeciwko COVID-19 Michał Dworczyk zaprezentował harmonogram, według którego będzie można się rejestrować na szczepienia. Aby uniknąć kolejek przed przychodniami i przeciążenia infolinii, rząd podzielił osoby starsze na kilka grup. W jakich terminach będzie można zapisać się na szczepienie przeciw COVID-19?

Rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19. Harmonogram

Szef Kancelarii Premiera zaprezentował terminarz, z którego wynika, że rejestracja osób starszych na szczepienia odbędzie się według poniższego schematu:

  • 10 marca – początek rejestracji osób chorych przewlekle,
  • od 11 do 13 marca – rejestracja osób z rocznika 1952,
  • od 18 do 20 marca – rejestracja osób z roczników 1952–1954,
  • od 22 do 24 marca – rejestracja osób z roczników 1952–1956,
  • od 25 do 27 marca – rejestracja osób z grupy 70 plus.

Minister Michał Dworczyk podał także kalendarium szczepień. Z planu rządu wynika, że 15 marca startują szczepienia osób chorych przewlekle, 22 marca rozpoczną się szczepienia osób z rocznika 1952, a 29 marca rozpoczną się szczepienia pracowników służb mundurowych.

Jak się zgłosić szybciej na szczepienie, by być sprawniej obsłużonym

Choć sposobów na zarejestrowanie się na szczepienie jest kilka, rząd zachęca do skorzystania z formularza zgłoszeniowego online. Dlaczego? – Bo możesz zrobić to już teraz – nie musisz czekać na Twoją kolej rejestracji. Bo będzie sprawniej i szybciej – po przesłaniu formularza, nie będziesz musiał już nigdzie dzwonić, ani pisać. To my do Ciebie zadzwonimy – czytamy na stronie www.gov.pl/web/szczepimysie.

Wypełnienie formularza jest bardzo proste i nie zajmuje dużo czasu. Zostaniesz poproszony o wpisanie kilku podstawowych informacji: m.in. imienia i nazwiska oraz adresu e-mail. Na podany adres otrzymasz wiadomość z prośbą o potwierdzenie zgłoszenia. Wystarczy, że klikniesz we wskazanym miejscu. I… to wszystko. Kiedy przyjdzie Twoja kolej na szczepienie, zadzwoni do Ciebie konsultant z infolinii. Podczas rozmowy umówisz się na konkretny i dogodny dla Ciebie termin szczepienia. Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Ważne! Zgłoszenie chęci szczepienia przez formularz online nie jest rejestracją na szczepienie. Zarejestrować się będziesz mógł w momencie, kiedy zostaną ogłoszone terminy szczepienia dla Twojej grupy. Wypełnienie formularza znacznie ułatwi jednak proces rejestracji – to my do Ciebie zadzwonimy, żeby umówić datę i miejsce szczepienia.

Jak się można zarejestrować na szczepienie?

Wszyscy uprawnieni do szczepień w grupie wiekowej powyżej 65 lat mogą zarejestrować się na szczepienie także poprzez infolinię 989, e-Rejestrację lub wysyłając SMS o treści: SzczepimySie. Do tej pory SMS można było wysłać pod numer 664 908 556. Teraz rząd udostępnił do wyboru drugi numer. To 880 333 333.

Ważne! Oba numery prowadzą do jednego systemu, zatem korzystaj podczas zapisów tylko z jednego z nich.

Rejestrację prowadzą też punkty szczepień, ale rząd zaleca zapisy online lub przez telefon. To najwygodniejsza, a przede wszystkim najbezpieczniejsza forma. Szczegółowe informacje na temat rejestracji do osób w wieku od 65 lat dostępne są tutaj.

Darmowy transport i dodatkowa specjalna infolinia

Zadaniem gminy Sochocin, które zostało zlecone przez wojewodę mazowieckiego, jest zorganizowanie dowozu do punktu szczepień:

  1. Osobom starszym, które nie mają możliwości samodzielnego dojazdu do punktu szczepień.
  2. Osobom niepełnosprawnym (posiadających aktualne orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym o kodzie R lub N, lub odpowiednio I grupę z ww. schorzeniami).

W piątek, 15 stycznia, dla mieszkańców gminy Sochocin uruchomiony został w tym celu następujący numer telefonu, czynny w dni robocze w godzinach 8.00–16.00: 23 661 80 01 (wew. 15).

Pod tym numerem udzielane są też ogólne, pozyskane ze strony rządowej informacje o programie szczepień. Pracownicy urzędu obsługujący gminną infolinię nie dokonują rejestracji na szczepienia, nie udzielają informacji medycznych dot. szczepień. Kolejność szczepień wskazana jest w Narodowym Programie Szczepień.

Udostępnij
Twitter
WhatsApp
Skip to content