Szukaj
Close this search box.
Czwartek 13 czerwca 2024 | Imieniny: Lucjana, Antoniego | zachmurzenie duże 14°C

Kultura

W gminie Sochocin życie kulturalne przejawia się w wielu dziedzinach i realizowane jest przez różne podmioty. W Sochocinie mieści się Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury, który jest instytucją kulturalną gminy działającą od 1979 r. Siedzibą MGOK-u jest budynek wolnostojący, usytuowany przy ul. Guzikarzy 8a. Jako samorządowa instytucja kultury posiada osobowość prawną i samodzielnie gospodaruje przydzieloną i nabytą częścią mienia.

 

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Sochocinie sprawuje zadania koordynatora poczynań kulturalnych i animacyjnych. Podstawowym celem statutowym jest pozyskiwanie i przygotowanie społeczności gminy Sochocin do aktywnego uczestnictwa w kulturze oraz jej współtworzenie. Przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury funkcjonuje m.in.: Orkiestra Dęta Sochocin, kapela folkowa, grupa James B. & Friends, sekcja teatralna „Animagia”, sekcja tańca nowoczesnego i ludowego. W domu kultury prowadzone są zajęcia z nauki gry na gitarze, akordeonie, perkusji, instrumentach klawiszowych, jak również dętych. MGOK współpracuje ze szkołami, sołectwami, stowarzyszeniami, jest organizatorem i współorganizatorem wielu imprez kulturalnych, okolicznościowych, a także rekreacyjno-sportowych, w tym m.in.: koncertu kolęd i pastorałek, koncertu finałowego Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, koncertu z okazji Dnia Kobiet i koncertów podsumowujących roczną działalność zespołów oraz sekcji artystycznych, festiwalu Southern Rock nad Wkrą, ponadto organizuje ferie zimowe dla dzieci.

W budynku sochocińskiego MGOK-u od 2009 r. mieści się Izba Pamiątkowa Guzikarstwa – swoiste muzeum historii Sochocina i skarbnica jego tradycji guzikarskich. Realizacja wystawy historycznej z elementami etnograficznymi „Z bogactw natury. Sochocińskie guziki” umożliwiła ocalić od zapomnienia miejscową tradycję związaną z wyrobem guzików. Można w niej obejrzeć zarówno stare guziki, jak i maszyny do ich wytworzenia oraz fotografie, dokumenty i pamiątki obrazujące przeszłość Sochocina.

W sochocińskim domu kultury znajduje się również Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna, której księgozbiór, zgodnie ze stanem na koniec 2019 r., liczył 15 217 woluminów.

Działania edukacyjno-kulturalne i promocyjne prowadzone są także przez Urząd Miasta i Gminy Sochocin. W ramach bieżącej działalności organizowane są takie wydarzenia, jak:

„Dni Sochocina” – swoiste święto mieszkańców gminy Sochocin. Impreza otwarta, bezpłatna, która zapewnia turystom nieograniczony dostęp do kultury i rozrywki. Nieodzownym elementem imprezy jest prezentacja dorobku artystów – wokalistów, zespołów muzycznych, orkiestr oraz tancerzy. Dni Sochocina to nie tylko promocja gminy i samego Sochocina, ale też umożliwienie spędzenia wolnego czasu przez mieszkańców i turystów w sposób aktywny, a przede wszystkim integracja.

„Marsz Gwiaździsty – pieszo, konno, kajakiem, rowerem przez powiat płoński” – istna gratka dla miłośników turystyki. Impreza polega na przemierzeniu wyznaczonych tras, biegnących przez warte odwiedzenia miejsca powiatu płońskiego. Po każdej trasie są zaplanowane różne atrakcje w wyznaczonych miejscach oraz obiektach. Po przemierzeniu zaplanowanych tras, wszyscy uczestnicy wydarzenia spotykają się w jednym miejscu, gdzie otrzymują pamiątkowe gwiazdy.

„Gminne zawody sportowo-pożarnicze ochotniczych straży pożarnych– forma intensywnego szkolenia pożarniczego niezbędnego w przygotowaniu do działań ratowniczych, a także świetna okazja do wzajemnej rywalizacji i pokazu wyszkolenia bojowego strażaków. Organizatorem wydarzenia, które od kilku lat odbywa się na Stadionie Gminnym w Sochocinie, jest Zarząd Oddziału Gminnego ZOSP RP, przy współudziale Urzędu Gminy Sochocin.

„Bieg Powstania Styczniowego” – w miejscowości Kuchary Żydowskie w gminie Sochocin od kilku lat organizowany jest Bieg Powstania Styczniowego. Wydarzenie w Kucharach Żydowskich, nieopodal Sochocina, upamiętnia jeden z najważniejszych zrywów narodowowyzwoleńczych w historii Polski. Zarówno organizatorzy tego plenerowego przedsięwzięcia, jak też Urząd Gminy Sochocin, jako partner imprezy, każdego roku pragną upamiętnić bohaterstwo powstańców w walce o niepodległość na ziemi płońskiej. Powstańcy-ochotnicy pochodzili również z miejscowych terenów. Udokumentowano bowiem masowy udział w Powstaniu Styczniowym ludności: Idzikowic, Kuchar, Sochocina, Nowego Miasta czy Kadłubówki. Bieg Powstania Styczniowego ma także, jak co roku, wymiar charytatywny. Dotychczas odbyło się pięć edycji tego biegu.

„Jarmark bożonarodzeniowy” – wystawcy ze specjalnie dobranym asortymentem: rękodziełem, przysmakami, ozdobami choinkowymi, świąteczne iluminacje, rozgrzewająca herbata, św. Mikołaj – to tylko niektóre atrakcje jarmarku świątecznego. Właśnie dlatego, w grudniu miejscem, gdzie najmocniej w Sochocinie odczuć można atmosferę świąt, jest Rynek. Podczas jarmarku można nabyć regionalne, swojskie produkty i ręcznie wykonane świąteczne wyroby – wszystko prosto od lokalnych wystawców, przedsiębiorców, rzemieślników i rękodzielników. W trakcie wydarzenia nie może oczywiście zabraknąć śnieżynek, elfa i św. Mikołaja, który chętnie pozuje do wspólnych zdjęć i rozdaje czerwone czapeczki. W jego domku najmłodsi mogą sami ozdobić pierniki, udekorować bombki oraz stworzyć łańcuch choinkowy. Organizatorem wydarzenia jest Urząd Gminy Sochocin, a współorganizatorem Gminny Ośrodek Kultury w Sochocinie.

W kalendarzu sochocińskich wydarzeń nie może zabraknąć także tych z okazji ważnych świąt państwowych oraz rocznic: uchwalenia Konstytucji 3 Maja, Bitwy Warszawskiej 1920 roku, jak również z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

Dowiedz się więcej

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Sochocinie działa od 1949 r. i jest najstarszą placówką kulturalną działającą na terenie gminy Sochocin. Oprócz podstawowej działalności w zakresie upowszechniania czytelnictwa, promocji wiedzy i wypożyczania książek, biblioteka zajmuje się organizowaniem różnorodnych form zajęć o charakterze edukacyjno-kulturalnym dla dzieci i młodzieży, a także współorganizowaniem wydarzeń kulturalnych. Duże znaczenie dla biblioteki ma edukacja kulturalna, która jest prowadzona w oparciu o różnorodne formy. Organizowane są tu spotkania autorskie, a także promocje książek. Ponadto biblioteka w Sochocinie, to miejsce wspólnej nauki, wymiany doświadczeń oraz miłego spędzania czasu. Dla czytelników dostępny jest katalog online księgozbioru, a ponadto biblioteka oferuje również bezpłatny dostęp do e-booków i audiobooków.

Strona internetowa sochocińskiej biblioteki: www.mgbpsochocin.pl

To  cykliczna impreza organizowana przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Sochocinie.

Celem festiwalu jest promocja muzyki southern rock, która w Polsce cieszy się coraz większą popularnością.

Southern rock – styl w amerykańskiej muzyce rockowej. Odnosi się do południa USA, głównie stanów historycznie związanych z Konfederacją, a także do Teksasu i Kalifornii. Wywodzi się z rock and rolla, country i bluesa. Charakteryzuje się tradycyjnym przywiązaniem do bluesowych źródeł, rzewnością, charakterystyczną swobodą w interpretacji, improwizacją, a w sferze tekstowej często lokalnym patriotyzmem i przywiązaniem do regionu oraz południowej tradycji. Skupia się głównie na gitarach elektrycznych i wokalu.

 

Tekst: Mariusz Szalbierz foto: Zbyszek Jędrzejczyk

 

Krys Blues Band powstał przy Gminnym Ośrodku Kultury w Sochocinie w 1986 roku. Muzyka zespołu nawiązuje do stylu southern rock – połączenia bluesa, funky, rocka.

Krys Blues Band występował między innymi na festiwalach: Rawa Blues w Katowicach, Jarocinie, Dolinie Charlotty, Front Porch Blues czyli… Lauba Pełno Bluesa. Występował z takimi zespołami, jak: Dżem, Livin’ Blues Xperience, Ten Yers After, Status Quo. W roku 2017 zespół wydał autorską płytę pt. „Czas”. W maju 2021 roku ukazała się druga autorska płyta KBB pt. „W drodze do domu”.

Obecnie zespół występuje w składzie:

 • Marcin Michalski – śpiew
 • Kryspin Kadej – gitara
 • Piotr Lusawa – instrumenty klawiszowe
 • Łukasz Zarzycki – trąbka
 • Dariusz Zarzycki – saksofon tenorowy
 • Dariusz Szymańczak – gitara basowa
 • Maciej Ostromecki – perkusja

 
https://www.youtube.com/watch?v=syFe24kh7xc

James B. & Friends, to sześciu polskich muzyków i wokalista James Brierley z Manchesteru, który obecnie mieszka w Polsce, a wywodzi się z muzycznego środowiska Manchesteru, gdzie grał muzykę Rhythm & Blues.

Repertuar zespołu James B. & Friends to znane standardy muzyki Rhythm & Blues, a także znane covery, które wykonywane na żywo podczas koncertów trafiają w gust publiczności. W programie zespołu można usłyszeć utwory James’a Browna, Erica Claptona czy Ray’a Charlesa. Zespół staje się coraz bardziej popularny w wyniku koncertów, gdzie publiczność rutynowo krzyczy o więcej. Ogromnym wyróżnieniem dla zespołu był udział w 11. edycji programu „Must Be the Music. Tylko muzyka”. W 2017 roku grupa wydała autorską płytę pt. „Back on track”, którą nagrano w składzie: James Brierley – wokal, Kryspin Kadej – gitara, Igor Andrusiewicz – gitara, Wojciech Jabłoński – instrumenty klawiszowe, saksofon; Michał Styczyński – bas, Grzegorz Gładki – perkusja.

 

Kapela folkowa powstała przy Gminnym Ośrodku Kultury 25 października 2009 roku. Motywem, który przyświecał pomysłowi powstania kapeli było zapotrzebowanie na tego rodzaju gatunek muzyczny. Repertuar kapeli, to utwory instrumentalne, instrumentalno-wokalne z gatunku folkloru i biesiady polskiej.

Kapela uświetnia lokalne uroczystości i towarzyszy wystawie czasowej „Sochocińskie guziki – ślad dawnej tradycji”, podczas prezentacji wystawy w poszczególnych palcówkach muzealnych, m.in. Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie.

Instrumentarium: akordeon, trąbka, flet, kontrabas, bęben ludowy, gitara.

2010 – I miejsce w I Przeglądzie Ludowych Zespołów Artystycznych w kategorii instrumentalno-wokalnej.

Poświętne 2011 – I miejsce w II Przeglądzie Ludowych Zespołów Artystycznych w kategorii instrumentalno-wokalnej.

Poświętne 2014 – II miejsce w V Przeglądzie Ludowych Zespołów Artystycznych w kategorii instrumentalno-wokalnej.

Obecnie kapela występuje w składzie:

 • Paweł Czyżewski – śpiew
 • Kryspin Kadej – gitara
 • Joanna Kochanowska – śpiew, skrzypce
 • Robert Widacki – akordeon
 • Piotr Morański – kontrabas
 • Grzegorz Gładki – instrumenty perkusyjne

 

 

Orkiestra Dęta Sochocin działa przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Sochocinie. Powstała w maju 1997 roku, z inicjatywy ówczesnych władz gminy Sochocin. Władze samorządowe zajęły się również wyposażeniem orkiestry w instrumenty muzyczne.

Obecnie kapelmistrzem orkiestry jest pan Rafał Szymański.

Repertuar to utwory marszowe, patriotyczne, rozrywkowe.

Orkiestra uświetnia uroczystości patriotyczne, święta kościelne oraz imprezy okolicznościowe. Koncertuje na terenie gminy Sochocin, powiatu płońskiego, jak i województwa mazowieckiego. Orkiestra bierze udział w przeglądach orkiestr dętych. Pierwszym przeglądem, w którym orkiestra uczestniczyła był IV Przegląd Orkiestr Dętych Województwa Mazowieckiego – Bieżuń 1998.

W 2000 – udział w 16. Regionalnym Przeglądzie Orkiestr Ochotniczych Straży Pożarnych w Kutnie.

6.06.2004 – IV miejsce w marszowym wykonaniu utworów muzycznych na II Wojewódzkim Przeglądzie Orkiestr Dętych Województwa Mazowieckiego w Radomiu.

2006 – X Jubileuszowy Przegląd Orkiestr Dętych w Warszawie.

2008 – udział w IV Wojewódzkim Przeglądzie Orkiestr Dętych OSP Województwa Mazowieckiego w Ostrołęce.

2013 – udział w Przeglądzie Orkiestr Dętych OSP w Ciechanowie.

2014 – udział w Przeglądzie Orkiestr Dętych w Bogate.

2015 – udział w Młodzieżowym Przeglądzie Orkiestr Dętych w Pułtusku oraz w Przeglądzie Orkiestr Dętych w Ciechanowie.

W 2016 roku Orkiestra Dęta Sochocin otrzymała nagrodę grand prix II Młodzieżowego Przeglądu Orkiestr Dętych w Pułtusku.

Sochocińska orkiestra ma na swoim koncie wiele sukcesów na przeglądach krajowych i festiwalach, m.in.:

 • 3. miejsce w III Pułtuskim Festiwalu Młodzieżowych Orkiestr Dętych 2017,
 • 3. miejsce w IV Pułtuskim Przeglądzie Młodzieżowych Orkiestr Dętych.

W 2019 roku orkiestra wzięła udział w I Sierpeckim Regionalnym Przeglądzie Orkiestr Dętych, a w 2020 zajęła 3. miejsce w II Sierpeckim Regionalnym Przeglądzie Orkiestr Dętych online w kategorii A – „Setka” Młodzieżowa.

W 2012 roku, z okazji 15 lat istnienia, Orkiestra Dęta Sochocin wydała dwie płyty: „15 lat Orkiestry Dętej Sochocin” z muzyką rozrywkową oraz płytę z kolędami pt. „W świątecznym nastroju”. Środki na nagrania pochodziły z „Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestuje w obszary wiejskie” w ramach małych projektów.

Obecnie sochocińska orkiestra liczy około 30 muzyków, a także blisko 15 osób pobierających naukę gry na instrumentach dętych.

 

Izba Pamiątkowa Guzikarstwa

W Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury znajduje się historyczna wystawa z elementami etnograficznymi „Z bogactw natury. Sochocińskie guziki”. Do jej otwarcia doszło w grudniu 2009 r. Ekspozycja upamiętnia bardzo ciekawy okres z dziejów Sochocina, dotyczący unikalnego rzemiosła – produkcji guzików, którego rozkwit datuje się na lata 1900–1930, a także prezentuje historię Sochocina. Inicjatorami powstania Izby Pamiątkowej Guzikarstwa byli potomkowie guzikarzy sochocińskich. Została ona przygotowana we współpracy z Muzeum Mazowieckim w Płocku.

Wystawa składa się z dwóch części. W pierwszej za pomocą plansz i gablot zostały ukazane dzieje Sochocina (jako miasta i wsi) oraz sochocińskiego guzikarstwa. Można tutaj obejrzeć m.in. kopię dokumentów istotnych dla historii miejscowości, jak np. treść aktu lokacyjnego czy ukaz carski odbierający prawa miejskie Sochocinowi. Znajduje się tu też dokumentacja fotograficzna z lat międzywojennych. Na planszach ukazano również historię guzika oraz wizerunki sochocińskich guzikarzy, ich wspomnienia i relacje. Na uwagę zasługuje plansza z materiałem ilustracyjnym, dotyczącym wpływu guzikarstwa na rozwój Sochocina.

Druga część wystawy przedstawia technologię produkcji sochocińskiego guzika z muszli. Część etnograficzna stylizowana jest na pomieszczenie kuchenne z przełomu XIX i XX w., a także lat międzywojennych. Zostały w nim zgromadzone przeróżne urządzenia służące do wyrabiania guzików z muszli, tj.: borownia, tokarnia, dziurkarnia.

Uzupełnieniem ekspozycji jest film pt. „Sochocińskie guziki – ślad dawnej tradycji”, przedstawiający proces wytwarzania guzików z muszli. Realizacja tej niezwykłej historycznej wystawy, bez wątpienia, wpłynęła na ocalenie pamięci o tradycji, która przez dziesiątki lat stanowiła istotny element bytu lokalnej społeczności.

Wystawa zdobyła uznanie publiczności oraz Kapituły IV edycji konkursu Mazowieckie Zdarzenia Muzealne „Wierzba”, uzyskując pierwsze miejsce w kategorii najciekawsza wystawa zorganizowana przez placówkę muzealną na Mazowszu w 2010 r. Warto podkreślić, że jest to jedyna taka ekspozycja dotycząca rzemiosła – produkcji guzików z muszli, na skalę krajową, jak i europejską.

Izba czynna jest od wtorku do piątku w godzinach 13.00–17.00 i w soboty od 11.00 do 13.00. Serdecznie zapraszamy.

Więcej informacji na temat Izby Pamiątkowej Guzikarstwa w Sochocinie w naszym serwisie internetowym, pod następującym adresem: https://www.sochocin.pl/zapraszamy-do-odwiedzenia-izby-pamiatkowej-guzikarstwa-w-sochocinie-wideo-zdjecia/.

Film pt. „Sochocińskie guziki – ślad dawnej tradycji” powstał w sierpniu 2011 roku, z okazji powstającej wystawy czasowej pod tą samą nazwą, organizowaną przez Muzeum Mazowieckie w Płocku, Urząd Gminy Sochocin oraz Gminny Ośrodek Kultury.

Scenariusz napisali Bernadeta Perkowska i Jan Gawryłkiewicz, reżyserem filmu jest również Jan Gawryłkiewicz. W filmie udział wziął Józef Nawrocki, guzikarz z Sochocina, który odtworzył proces produkcji guzików z muszli.

W kwietniu 2012 roku Gminny Ośrodek Kultury w Sochocinie zgłosił film do udziału w międzynarodowym festiwalu Film Art & Tourism Festiwal w Warszawie. Celem festiwalu jest podnoszenie poziomu polskiej kultury audiowizualnej w zakresie produkcji poświęconych promocji walorów kulturowych, turystycznych i naturalnych. Co roku, do sekretariatu festiwalu wpływa ponad 100 filmów promocyjnych, dokumentalnych, promocyjnych z całego świata, obejmujących temat dziedzictwa kulturowego, tradycji i turystyki. Film ocenia międzynarodowe jury złożone z dziennikarzy, reżyserów, producentów oraz przedstawicieli branży turystycznej.

Decyzją jury film „Sochocińskie guziki – ślad dawnej tradycji” zdobył nagrodę specjalną Zarządu Festiwalu w kategorii najciekawszy dokument.

 

Galeria

Skip to content