Wtorek 29 listopada 2022 | Imieniny: Błażeja, Saturnina | blank bezchmurnie 1°C

Charakterystyka gminy Sochocin

Gmina Sochocin jest gminą miejsko-wiejską, położoną w północno-zachodniej części województwa mazowieckiego, w północno-wschodniej części powiatu płońskiego. Leży pomiędzy dwoma ośrodkami miejskimi: Ciechanowem – do niedawna miastem wojewódzkim i Płońskiem – siedzibą nowego powiatu. Swoją powierzchnią obejmuje 122,2 km2, które w 27,4% porośnięte są lasami. Na koniec 2019 r. zamieszkiwało ją 5766 osób. To jeden z najpiękniejszych zakątków w dorzeczu Wkry. To przede wszystkim urzekające krajobrazy, pomniki przyrody, cenne zabytki architektury, miejsca pamięci narodowej i obiekty kultu religijnego.

Do przyjazdu tutaj zachęca dobra lokalizacja w odległości 70 km od Warszawy oraz 30 km od lotniska w Modlinie. Przez gminę przebiega droga krajowa nr 50, łącząca Ciechanów i Ostrów Mazowiecką, a sama gmina położona jest w sąsiedztwie aglomeracji warszawskiej oraz w pobliżu trasy wiodącej nad Morze Bałtyckie (trasa krajowa nr 7).  Sprzyja to rozwojowi agroturystyki i turystyki weekendowej, ale stwarza także atrakcyjne warunki do lokalizacji nowych firm niemal w samym centrum Polski. W skład gminy wchodzi 28 jednostek sołeckich. W każdej miejscowości znajdziemy coś godnego uwagi. Największą z miejscowości oraz siedzibą władz gminnych jest sołectwo Sochocin, położone prawie centrycznie w stosunku do obsługiwanego obszaru.

Gmina Sochocin to wspaniałe miejsce do obserwacji wielu gatunków zwierząt, na wyprawy rowerowe, piesze, przejażdżki konne i spływy kajakowe. Teren gminy w całości wchodzi w skład obszaru ekologicznego „Zielone Płuca Polski”. Główną rzeką gminy jest Wkra, prawy dopływ Narwi.

Jedną z wizytówek gminy Sochocin jest historyczna wystawa z elementami etnograficznymi „Z bogactw natury. Sochocińskie guziki”, która przedstawia unikalne rzemiosło produkcji guzika z muszli morskiej i rzecznej. Ekspozycja mieści się w Izbie Pamiątkowej Guzikarstwa w Sochocinie. W miejscowości Bolęcin znajduje się zabytkowy cmentarz żołnierzy radzieckich z okresu II Wojny Światowej. Przy gminnych drogach można spotkać elementy małej architektury związanej z kultem religijnym, w postaci ponad stu przydrożnych kapliczek i krzyży, z których około 20 pochodzi sprzed II Wojny Światowej. Do przyjazdu zachęca również leśniczówka Kuchary Królewskie ze szkółką leśną. Doskonałym miejscem do organizacji dużych spotkań, konferencji i wypoczynku indywidualnego jest obiekt wypoczynkowo-hotelarski BoniFaCio Spa & Sport Resort w Kępie, oferujący całoroczne atrakcje.

Obszar gminy charakteryzuje się typowo nizinnym krajobrazem. Podstawową dziedziną gospodarki na terenie gminy jest rolnictwo. Tereny użytkowane rolniczo zajmują 8234 ha, co stanowi około 67,4% ogólnej powierzchni gminy. Działalność gospodarcza skupiona jest w handlu i usługach – głównie w branży budowlanej i transportowej. Na terenie gminy Sochocin funkcjonują trzy placówki oświatowe: w Sochocinie (przedszkole, szkoła podstawowa) i w Kołozębiu oraz Smardzewie (szkoły podstawowe). Ponadto przy zespole szkół w Sochocinie do dyspozycji są stadion i hala sportowa z bazą noclegową. Organizowane są tu zgrupowania, obozy sportowe i wydarzenia sportowe na skalę powiatową, wojewódzką, jak również ogólnopolską. Młodzież gminy zrzeszona jest w Gminnym Klubie Sportowym „Wkra”. Życie kulturalne gminy Sochocin skupione jest przy Gminnym Ośrodku Kultury, przy którym działa m.in.: Orkiestra Dęta Sochocin, grupa James B. & Friends, kapela folkowa, sekcja teatralna „Animagia” i sekcja tańca nowoczesnego, a także ludowego. Do najważniejszych uroczystości kulturalnych organizowanych corocznie należą „Dni Sochocina”, swoiste święto mieszkańców gminy.

PDF: Sochocin – rys historyczny

Prezentacja: Prezentacja Sochocin

PDF: Gmina Sochocin w wojnie 1920 roku

 

Jarmark bożonarodzeniowy 2022 – zapraszamy na Rynek w Sochocinie

blank

Szanowni Państwo, drodzy mieszkańcy miasta i gminy Sochocin,

w sobotę, 10 grudnia, w godzinach 10.00–13.30 na sochocińskim Rynku odbędzie się kolejna już edycja gminnego jarmarku świątecznego.

Serdecznie zapraszamy na wspólne spotkanie i degustację rozgrzewającej herbaty oraz świątecznych smakołyków.

Podczas jarmarku będzie można nabyć regionalne, swojskie produkty i ręcznie wykonane świąteczne wyroby – wszystko prosto od lokalnych wystawców, przedsiębiorców, rzemieślników i rękodzielników z naszego terenu i spoza miasta i gminy Sochocin.

Wśród jarmarkowych specjałów zakupić będzie można między innymi: pięknie zdobione pierniki, ciasta, smakowite miody, kolorowe, bożonarodzeniowe ozdoby i dekoracje, a także inne niepowtarzalne produkty.

Będzie miło i świątecznie – serdecznie zapraszamy gości oraz mieszkańców miasta i gminy Sochocin, wspólnie z całymi rodzinami.

Na najmłodszych czekać będą liczne atrakcje: słodkości, zabawy i konkursy, a przede wszystkim święty Mikołaj. Atrakcją sochocińskiego jarmarku będzie również klimatyczna fotobudka. Wstęp wolny.

Organizator:

Miasto i Gmina Sochocin, we współpracy z Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury w Sochocinie, Miejsko-Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Sochocinie i Przedsiębiorstwem Usług Komunalnych w Sochocinie.

Udział w wydarzeniu oznacza jednoznaczne i dobrowolne wyrażenie zgody, w rozumieniu art. 6 ust. 1, lit. a rozporządzenia RODO na utrwalenie i wykorzystanie wizerunku danej osoby jako uczestnika wymienionego wydarzenia, w szczególności w postaci publikacji zdjęć danej osoby w materiałach informacyjnych i promocyjnych.

Skip to content