Środa 29 marca 2023 | Imieniny: Wiktoryna, Helmuta, Eustachego | zachmurzenie duże 4°C

Insygnia gminy Sochocin

W dniu 28 maja 2014 r. Rada Gminy Sochocin podjęła uchwałę w sprawie ustanowienia herbu, flagi, banneru, sztandaru i pieczęci gminy Sochocin oraz zasad ich używania (Dz. Urz. Woj. Maz. z 2014 r. poz. 5984). Projekty opracowanych wzorów przedłożono Ministrowi Administracji i Cyfryzacji, który wydał pozytywną opinię. Podstawę pozytywnej opinii stanowiła uchwała komisji heraldycznej.

Na mocy wyżej wymienionej uchwały rady gminy ustanowiono: herb, flagę, banner, sztandar i pieczęć gminy Sochocin. Wzór graficzny symboli gminy to pięciolistna róża czerwona w polu srebrnym (białym). Róża czerwona jest historycznym herbem Sochocina, używanym prawdopodobnie od roku 1385, czyli od momentu nadania praw miejskich.

Od co najmniej XV wieku używana była również pieczęć z rozetą w postaci pięciolistnej róży, pieczęć taka wyciśnięta jest na aktach w 1552 r. w Archiwum Skarbowym, w 1553 r. w Muzeum Czapskich. Na następnej pieczęci z XVI wieku jest to róża sześciolistna.

Wzory symboli gminy Sochocin opracowano na podstawie faktów historycznych i miejscowej tradycji, dotyczącej używania symboli gminnych w postaci pięciolistnej czerwonej róży przez wiele wieków.

Herb gminy Sochocin

Bezpłatne badania mammograficzne w Sochocinie

Mammografia, to najważniejsze badanie diagnostyczne w kierunku wykrycia raka piersi.

Zapraszamy mieszkanki miasta i gminy Sochocin w wieku 50–69 lat, które przez ostatnie 24 miesiące nie wykonywały mammografii na bezpłatne badania mammograficzne, w ramach programu profilaktycznego Narodowego Funduszu Zdrowia, bez skierowania lekarskiego, 3 kwietnia w godzinach od 10.00 do 17.00, przy budynku Ochotniczej Straży Pożarnej w Sochocinie.

Rejestracja pod numerem telefonu 42 254 64 17, lub w sieci na stronie internetowej: www.medica.org.pl.

W celu weryfikacji uprawnień do badania przed połączeniem prosimy przygotować dowód osobisty i nr telefonu. Prosimy też o stawienie się na badanie w maseczce ochronnej i w czasie wyznaczonym podczas rejestracji.

Więcej informacji na temat mammografii znajdą Państwo na stronie, pod następującym adresem internetowym: www.medica.org.pl.

Nie odkładaj badań na później. Zbadaj się i zyskaj spokój.

Skip to content