Szukaj
Close this search box.
Poniedziałek 15 lipca 2024 | Imieniny: Henryka, Włodzimierza, Dawida | bezchmurnie 28°C

Insygnia gminy Sochocin

W dniu 28 maja 2014 r. Rada Gminy Sochocin podjęła uchwałę w sprawie ustanowienia herbu, flagi, banneru, sztandaru i pieczęci gminy Sochocin oraz zasad ich używania (Dz. Urz. Woj. Maz. z 2014 r. poz. 5984). Projekty opracowanych wzorów przedłożono Ministrowi Administracji i Cyfryzacji, który wydał pozytywną opinię. Podstawę pozytywnej opinii stanowiła uchwała komisji heraldycznej.

Na mocy wyżej wymienionej uchwały rady gminy ustanowiono: herb, flagę, banner, sztandar i pieczęć gminy Sochocin. Wzór graficzny symboli gminy to pięciolistna róża czerwona w polu srebrnym (białym). Róża czerwona jest historycznym herbem Sochocina, używanym prawdopodobnie od roku 1385, czyli od momentu nadania praw miejskich.

Od co najmniej XV wieku używana była również pieczęć z rozetą w postaci pięciolistnej róży, pieczęć taka wyciśnięta jest na aktach w 1552 r. w Archiwum Skarbowym, w 1553 r. w Muzeum Czapskich. Na następnej pieczęci z XVI wieku jest to róża sześciolistna.

Wzory symboli gminy Sochocin opracowano na podstawie faktów historycznych i miejscowej tradycji, dotyczącej używania symboli gminnych w postaci pięciolistnej czerwonej róży przez wiele wieków.

Herb gminy Sochocin

Skip to content