Szukaj
Close this search box.
Niedziela 08 grudnia 2024 | Imieniny: Marii, Światozara, Makarego | zachmurzenie duże 2°C

Turystyka

Atutem gminy Sochocin są niepowtarzalne walory krajobrazowo-przyrodnicze, a także różnorodność fauny i flory, co sprzyja rozwojowi funkcji letniskowej i agroturystycznej.

Na atrakcyjność gminy Sochocin wpływa jej malownicze położenie nad brzegami trzech rzek: Wkry, Raciążnicy i Łydyni. Ponadto teren gminy w całości wchodzi w skład obszaru ekologicznego „Zielone Płuca Polski”.

Dodatkowym atutem gminy Sochocin jest dogodne położenie w sąsiedztwie aglomeracji warszawskiej (ok. 70 km) oraz w pobliżu trasy wiodącej nad Morze Bałtyckie (trasa krajowa nr 7). Stwarza to atrakcyjne warunki do rozwoju turystyki weekendowej, ekoturystyki i pobytów agroturystycznych.

Przepiękne dukty leśne, nizinny rolniczy krajobraz to idealne warunki na wędrówki piesze, turystykę rowerową, wędkarstwo oraz przejażdżki konne. Dla wielbicieli sportów wodnych organizowane są spływy kajakowe. Wszystkie te aktywne formy wypoczynku są doskonałą okazją do podziwiania różnorodnie ukształtowanego terenu, pozostawiając niezapomniane wrażenia.

Niewątpliwą atrakcją turystyczną jest niezwykła historyczna wystawa z elementami etnograficznymi „Z bogactw natury. Sochocińskie guziki”, która przedstawia unikalne rzemiosło produkcji guzika z muszli morskiej i rzecznej. Ekspozycja mieści się w Izbie Pamiątkowej Guzikarstwa. To nie tylko jedyne takie miejsce w województwie mazowieckim czy kraju, ale nawet w całej Europie. Do jej otwarcia doszło w grudniu 2009 r. Od tego czasu izbę odwiedziło wiele tysięcy osób. W 2010 r. otworzono również wystawę pn. „Sochocińskie guziki – ślad dawnej tradycji”. Jest to wystawa czasowa (objazdowa) o charakterze promocyjno-edukacyjnym. Wystawa jest prezentowana w wielu miejscach całej Polski, przede wszystkim w muzeach i domach kultury.

Od kilku lat przez gminę Sochocin, w tym przez miejscowość Sochocin przebiega trasa imprezy turystycznej pod nazwą „Marsz Gwiaździsty – pieszo, konno, kajakiem, rowerem przez powiat płoński”. Celem imprezy jest rozwój turystyki na terenie powiatu płońskiego, wzrost atrakcyjności turystycznej gmin, poprzez promocję atrakcyjnych miejsc w poszczególnych gminach, tworzenie i rozszerzanie oferty spędzania czasu wolnego oraz rozwój działalności gospodarczej, a także poprawa jakości życia, poprzez pomoc mieszkańcom powiatu płońskiego w zwiększeniu ich dochodów. Po przemierzeniu zaplanowanych tras, wszyscy uczestnicy wydarzenia spotykają się w jednym miejscu, gdzie otrzymują pamiątkowe gwiazdy.

Poza walorami ekologiczno-przyrodniczymi i wiekową lokalną tradycją, wypoczynek w gminie Sochocin mogą uatrakcyjnić m.in. zabytkowe obiekty sakralne i liczne pomniki przyrody.

Mapa turystyczna gminy Sochocin

Mapa turystyczna gminy Sochocin również do pobrania – Turystyczna mapa Sochocin

Serdecznie zapraszamy!

Warto zobaczyć

Kościół parafialny pod wezwaniem świętego Jana Chrzciciela w Sochocinie, wzniesiony w latach 1908–1918 w stylu neogotyckim, wraz z organami z 1931 r. firmy Rieger;

Izba Pamiątkowa Guzikarstwa – muzeum historii Sochocina i skarbnica jego tradycji guzikarskich;

Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Smardzewie, wzniesione w latach 1930–1938, wraz z obrazem Matki Bożej z Dzieciątkiem z ok. poł. XVII w. (kopia cudownego obrazu Matki Bożej Bocheńskiej);

Aleja Lipowa w Kucharach Żydowskich z drugiej połowy XIX w., stanowi element kompozycji przestrzennej ograniczający dawny teren dworski, aleja o długości ok. 300 m posiada dużą wartość przyrodniczą;

Krajobrazowy park podworski w miejscowości Gutarzewo z XVIII w.;

Cmentarz wojenny żołnierzy radzieckich z II Wojny Światowej w miejscowości Bolęcin

Pałac wzniesiony u schyłku XIX w., wraz z pozostałościami parku krajobrazowego ze stawem w miejscowości Niewikla;

Dla pasjonatów historii mazowieckiej wsi warto wspomnieć, iż ważnym elementem istniejącym w przestrzeni publicznej sochocińskiej gminy są przydrożne kapliczki i krzyże. Te przykłady małej architektury związanej z kultem religijnym, stanowią część tradycji naszych przodków. Na terenie gminy mamy ponad 100 takich obiektów, z czego ok. 20 pochodzi sprzed II Wojny Światowej.

Ponadto na terenie gminy Sochocin można spotkać drewniane domy, które niegdyś były elementem typowym w krajobrazie polskiej wsi, ale od połowy XX wieku zanikają. Największe skupisko domów drewnianych, niektórych jeszcze ze słomianą strzechą, znajduje się w miejscowości Gromadzyn.

Świetną formą spędzenia czasu wolnego mogą być odwiedziny siedziby Stowarzyszenia Polskiej Ligi Western i Rodeo w Sochocinie, przy ulicy Kościuszki 23 (Ranczo „Jaro”). Organizacja oferuje noclegi, między innymi ze względu na to, że Sochocin jest miejscem tras rowerowych. Co ważne, dla studentów noclegi i poczęstunek są w pełni darmowe. Ponadto istnieje możliwość skorzystania z treningu jazdy konnej w stylu „western”, oczywiście nie zabraknie wyjazdów konnych w otoczeniu pięknej natury. Kontakt telefoniczny: 513 290 306.

Do dyspozycji gości jest m.in., znajdujące się w miejscowości Rzy gospodarstwo agroturystyczne – leśniczówka „Paryż”, urokliwe miejsce oferujące spokój i zdrowe leśne powietrze. W ofercie m.in.: warsztaty kulinarne, przyrodnicze, plastyczne, rowery, wędkowanie, kulig w zimie, plac zabaw dla dzieci, boisko i urządzenia do zajęć oraz gier sportowych, organizacja ogniska, pikników, a także wycieczek po okolicy.

Ponadto w 2013 r. w miejscowości Kępa otwarty został obiekt wypoczynkowo-hotelarski pn. „BoniFaCio SPA & Sport Resort”. Jest to doskonałe miejsce do organizacji dużych spotkań, konferencji biznesowych, ale również do spotkań i wypoczynku klientów indywidualnych. Do dyspozycji gości są m.in.: basen, SPA, siłownia, korty, boiska i wspaniały wielohektarowy las.

Wspaniałą przygodą dla dzieci może być wycieczka do szkółki leśnej leśnictwa Kuchary. W funkcjonującej tu izbie leśnej można obejrzeć gabloty z najpopularniejszymi na Mazowszu nasionami, owadami, grzybami, a w ogrodzie dendrologicznym – kolekcję roślin chronionych, typowych dla siedlisk leśnych. Na obszarze szkółki mieści się punkt edukacyjny Nadleśnictwa Płońsk, nazywany potocznie „kącikiem edukacyjno-ekologicznym”.

Stowarzyszenie Sympatyków Doliny Rzeki Wkry „Nasza Wkra” zakończyło realizację projektu „FIO – Mazowsze Lokalnie”. W wyniku podjętych działań społecznych stowarzyszenie opracowało przewodnik po rzece Wkrze na całej jej długości, od Działdowa do Nowego Dworu Mazowieckiego. Członkowie organizacji przepłynęli ponad 220 km, zbierając informacje o korycie rzeki i terenach przybrzeżnych, robiąc pomiary GPS oraz dokumentację zdjęciową. Dużo zaangażowania wymagało również przygotowanie merytoryczne tekstów, opis Wkry i punktów charakterystycznych z uwzględnieniem kilometrażu.

 

Film promocyjny „W krainie przygody” – walory turystyczne rzeki Wkry

 

Izba Pamiątkowa Guzikarstwa

W Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury znajduje się historyczna wystawa z elementami etnograficznymi „Z bogactw natury. Sochocińskie guziki”. Do jej otwarcia doszło w grudniu 2009 r. Ekspozycja upamiętnia bardzo ciekawy okres z dziejów Sochocina, dotyczący unikalnego rzemiosła – produkcji guzików, którego rozkwit datuje się na lata 1900–1930, a także prezentuje historię Sochocina. Inicjatorami powstania Izby Pamiątkowej Guzikarstwa byli potomkowie guzikarzy sochocińskich. Została ona przygotowana we współpracy z Muzeum Mazowieckim w Płocku.

Wystawa składa się z dwóch części. W pierwszej za pomocą plansz i gablot zostały ukazane dzieje Sochocina (jako miasta i wsi) oraz sochocińskiego guzikarstwa. Można tutaj obejrzeć m.in. kopię dokumentów istotnych dla historii miejscowości, jak np. treść aktu lokacyjnego czy ukaz carski odbierający prawa miejskie Sochocinowi. Znajduje się tu też dokumentacja fotograficzna z lat międzywojennych. Na planszach ukazano również historię guzika oraz wizerunki sochocińskich guzikarzy, ich wspomnienia i relacje. Na uwagę zasługuje plansza z materiałem ilustracyjnym, dotyczącym wpływu guzikarstwa na rozwój Sochocina.

Druga część wystawy przedstawia technologię produkcji sochocińskiego guzika z muszli. Część etnograficzna stylizowana jest na pomieszczenie kuchenne z przełomu XIX i XX w., a także lat międzywojennych. Zostały w nim zgromadzone przeróżne urządzenia służące do wyrabiania guzików z muszli, tj.: borownia, tokarnia, dziurkarnia.

Uzupełnieniem ekspozycji jest film pt. „Sochocińskie guziki – ślad dawnej tradycji”, przedstawiający proces wytwarzania guzików z muszli. Realizacja tej niezwykłej historycznej wystawy, bez wątpienia, wpłynęła na ocalenie pamięci o tradycji, która przez dziesiątki lat stanowiła istotny element bytu lokalnej społeczności.

Wystawa zdobyła uznanie publiczności oraz Kapituły IV edycji konkursu Mazowieckie Zdarzenia Muzealne „Wierzba”, uzyskując pierwsze miejsce w kategorii najciekawsza wystawa zorganizowana przez placówkę muzealną na Mazowszu w 2010 r. Warto podkreślić, że jest to jedyna taka ekspozycja dotycząca rzemiosła – produkcji guzików z muszli, na skalę krajową, jak i europejską.

Izba czynna jest od wtorku do piątku w godzinach 13.00–17.00 i w soboty od 11.00 do 13.00. Serdecznie zapraszamy.

Więcej informacji na temat Izby Pamiątkowej Guzikarstwa w Sochocinie w naszym serwisie internetowym, pod następującym adresem: https://www.sochocin.pl/zapraszamy-do-odwiedzenia-izby-pamiatkowej-guzikarstwa-w-sochocinie-wideo-zdjecia/.

Film pt. „Sochocińskie guziki – ślad dawnej tradycji” powstał w sierpniu 2011 roku, z okazji powstającej wystawy czasowej pod tą samą nazwą, organizowaną przez Muzeum Mazowieckie w Płocku, Urząd Gminy Sochocin oraz Gminny Ośrodek Kultury.

Scenariusz napisali Bernadeta Perkowska i Jan Gawryłkiewicz, reżyserem filmu jest również Jan Gawryłkiewicz. W filmie udział wziął Józef Nawrocki, guzikarz z Sochocina, który odtworzył proces produkcji guzików z muszli.

W kwietniu 2012 roku Gminny Ośrodek Kultury w Sochocinie zgłosił film do udziału w międzynarodowym festiwalu Film Art & Tourism Festiwal w Warszawie. Celem festiwalu jest podnoszenie poziomu polskiej kultury audiowizualnej w zakresie produkcji poświęconych promocji walorów kulturowych, turystycznych i naturalnych. Co roku, do sekretariatu festiwalu wpływa ponad 100 filmów promocyjnych, dokumentalnych, promocyjnych z całego świata, obejmujących temat dziedzictwa kulturowego, tradycji i turystyki. Film ocenia międzynarodowe jury złożone z dziennikarzy, reżyserów, producentów oraz przedstawicieli branży turystycznej.

Decyzją jury film „Sochocińskie guziki – ślad dawnej tradycji” zdobył nagrodę specjalną Zarządu Festiwalu w kategorii najciekawszy dokument.

 

Galeria

Skip to content