Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, przedstawia do szerokich konsultacji społecznych projekt nowej odsłony programu priorytetowego „Czyste powietrze”. Reforma programu jest konieczna, by wyeliminować nadużycia i nadal działać na rzecz czystego powietrza oraz niższych rachunków za ogrzewanie. Uwagi można zgłaszać do 27 grudnia 2024 r.
NFOŚiGW poinformował, że cały czas są i będą wypłacane dotacje z Programu oraz trwa obsługa wszystkich złożonych do 28 listopada br. wniosków.
W dniu 12 grudnia br. ruszył nabór wniosków na termomodernizację domów na terenach województw dotkniętych powodzią.
Program „Czyste powietrze” w nowej odsłonie wróci 31 marca 2025 r., z jasnymi zasadami i nowym źródłem finansowania.
Kluczowe reformy programu obejmują:
- nowy, czytelny układ programu – podział przedsięwzięć w zależności od zapotrzebowania budynku na energię użytkową;
- ujednolicone poziomy dofinansowania w poszczególnych grupach dochodowych dla łatwiejszych rozliczeń projektów;
- wzrost wymagań odnośnie do klasy efektywności energetycznej dotowanych urządzeń;
- odejście od audytów energetycznych na rzecz świadectw charakterystyki energetycznej i oceny energetycznej z wizytą eksperta w każdym domu;
- obowiązek wypłaty zaliczki na konto beneficjenta, a nie wykonawcy;
- limity dotacji na poszczególne kategorie kosztów;
- dotacje dla rzeczywiście najuboższych – wymóg posiadania co najmniej 3 lata przed złożeniem wniosku nieruchomości (wyjątek np. spadek), której zapotrzebowanie na energię użytkową, w przypadku najwyższego poziomu dofinansowania wynosi powyżej 150 kWh/m2/rok;
- uzyskanie określonego standardu energetycznego – przedsięwzięcie musi prowadzić do zapotrzebowania na energię użytkową nie większego niż 120 kWh/m2;
- zaktualizowanie progów dochodowych w poszczególnych grupach dofinansowania oraz limit dotacji.
NFOŚiGW pracuje obecnie nad:
- założeniami listy rzetelnych i uczciwych wykonawców,
- usprawnieniem i przyspieszeniem procedury rozpatrywania wniosków przez uproszczenie zasad dofinansowania i standaryzację typów przedsięwzięć,
- ogólnopolskim systemem operatorów.
Jak wziąć udział w konsultacjach?
Uwagi/sugestie* należy przesyłać na formularzu na adres: konsultacjePPCP@nfosigw.gov.pl (w tytule wiadomości należy napisać: Konsultacje społeczne „Czyste powietrze”).
Wiadomości wysłane poza formularzem, o którym mowa powyżej, nie będą brane pod uwagę jako zgłoszenia w ramach konsultacji.
Wszystkie potrzebne dokumenty (w tym formularz) znajdują się na stronie internetowej konsultacji.
Reforma Programu Czyste Powietrze – odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania