Wtorek 09 sierpnia 2022 | Imieniny: Romana, Ryszarda, Edyty | blank zachmurzenie umiarkowane 22°C

Była pierwsza w Europie. Konstytucja 3 Maja ma 231 lat [GALERIA]

Była pierwszą nowoczesną konstytucją w Europie i drugą na świecie, po konstytucji Stanów Zjednoczonych. 231 lat temu, 3 maja 1791 roku, Sejm Czteroletni uchwalił ustawę rządową, zwaną później Konstytucją 3 Maja. Miała ratować Rzeczpospolitą, której terytorium podzieliły między sobą Prusy, Austria i Rosja.

We wtorek, 3 maja, w kościele parafialnym pw. św. Jana Chrzciciela w Sochocinie, została odprawiona uroczysta msza święta za Ojczyznę, a także w intencji strażaków, z okazji przypadającego w dniu 4 maja wspomnienia ich patrona, świętego Floriana.

Po niej, z Orkiestrą Dętą Sochocin na czele, poczty sztandarowe, delegacje i wszyscy uczestnicy wydarzenia przemaszerowali przed pomnik św. Floriana, gdzie prefekt sochocińskiej parafii, ksiądz Wiesław Jóźwiak odmówił modlitwę w intencji wszystkich strażaków i ich rodzin, a delegacje lokalnych władz samorządowych, przedstawiciele szkół, instytucji oraz stowarzyszeń złożyli symboliczne kwiaty.

Dalsza część uroczystości odbyła się w sali Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury. Tu, z okazji obchodów narodowego święta, zorganizowana została specjalna akademia artystyczna. Na scenie wystąpili: soliści, sekcja teatralna „Animagia” i grupa taneczna oraz Orkiestra Dęta Sochocin.

 

Udostępnij
Twitter
WhatsApp
Skip to content