Szukaj
Close this search box.
Poniedziałek 22 kwietnia 2024 | Imieniny: Kai, Leonii, Sotera | zachmurzenie duże 5°C

Była pierwsza w Europie. Konstytucja 3 Maja ma 232 lata [GALERIA]

Była pierwszą nowoczesną konstytucją w Europie i drugą na świecie, po konstytucji Stanów Zjednoczonych. 232 lata temu, dnia 3 maja 1791 roku, Sejm Czteroletni uchwalił ustawę rządową, zwaną później Konstytucją 3 Maja. Miała ratować Rzeczpospolitą, której terytorium podzieliły między sobą Prusy, Austria i Rosja.

W środę, 3 maja, w kościele parafialnym pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela w Sochocinie, została odprawiona uroczysta msza święta za Ojczyznę, a także w intencji strażaków, z okazji przypadającego w dniu 4 maja wspomnienia ich patrona, świętego Floriana.

Po niej, z Orkiestrą Dętą Sochocin na czele, poczty sztandarowe, delegacje i wszyscy uczestnicy wydarzenia przemaszerowali przed pomnik św. Floriana, gdzie proboszcz sochocińskiej parafii, ksiądz Czesław Stolarczyk odmówił modlitwę w intencji wszystkich strażaków i ich rodzin, a delegacje lokalnych władz samorządowych, przedstawiciele szkół, instytucji oraz stowarzyszeń złożyli symboliczne kwiaty.

Podczas uroczystego apelu z okazji zbliżającego się Dnia Strażaka, wręczone zostały medale i odznaczenia wyróżniającym się druhnom oraz druhom, działającym przy ochotniczych strażach pożarnych na terenie miasta i gminy Sochocin.

Dalsza część uroczystości odbyła się w sali widowiskowej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury. Tu, z okazji obchodów narodowego święta, zorganizowana została specjalna akademia artystyczna. Na scenie wystąpili: sekcja muzyczna, sekcja teatralna „Animagia” i grupa taneczna oraz Orkiestra Dęta Sochocin.

Wyróżnieni strażacy:

Złoty medal za zasługi dla pożarnictwa:

1. druh Andrzej Zaciewski

2. dh Tomasz Biliński

3. dh Paweł Siwek

Srebrny medal za zasługi dla pożarnictwa:

1. dh Tomasz Zaciewski

2. dh Dariusz Orzechowicz

3. dh Mariusz Orzechowicz

4. dh Kamil Olszewski

Brązowy medal za zasługi dla pożarnictwa:

1. dh Krzysztof Pawłowicz

2. dh Mateusz Kornatowski

3. dh Rafał Rafalak

Odznaka strażak wzorowy:

1. dh Mateusz Wiśniewski

2. druhna Izabela Kuźniewska

3. druhna Ewa Kajtaniak

4. dh Marcin Rychter

5. dh Cezary Stawicki

6. dh Michał Rafalak

Tekst i zdjęcia: KW

Udostępnij
Twitter
WhatsApp
Skip to content