Sobota 10 czerwca 2023 | Imieniny: Bogumiła, Małgorzaty, Diany | zachmurzenie duże 16°C

Była pierwsza w Europie. Konstytucja 3 Maja ma 232 lata [GALERIA]

Była pierwszą nowoczesną konstytucją w Europie i drugą na świecie, po konstytucji Stanów Zjednoczonych. 232 lata temu, dnia 3 maja 1791 roku, Sejm Czteroletni uchwalił ustawę rządową, zwaną później Konstytucją 3 Maja. Miała ratować Rzeczpospolitą, której terytorium podzieliły między sobą Prusy, Austria i Rosja.

W środę, 3 maja, w kościele parafialnym pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela w Sochocinie, została odprawiona uroczysta msza święta za Ojczyznę, a także w intencji strażaków, z okazji przypadającego w dniu 4 maja wspomnienia ich patrona, świętego Floriana.

Po niej, z Orkiestrą Dętą Sochocin na czele, poczty sztandarowe, delegacje i wszyscy uczestnicy wydarzenia przemaszerowali przed pomnik św. Floriana, gdzie proboszcz sochocińskiej parafii, ksiądz Czesław Stolarczyk odmówił modlitwę w intencji wszystkich strażaków i ich rodzin, a delegacje lokalnych władz samorządowych, przedstawiciele szkół, instytucji oraz stowarzyszeń złożyli symboliczne kwiaty.

Podczas uroczystego apelu z okazji zbliżającego się Dnia Strażaka, wręczone zostały medale i odznaczenia wyróżniającym się druhnom oraz druhom, działającym przy ochotniczych strażach pożarnych na terenie miasta i gminy Sochocin.

Dalsza część uroczystości odbyła się w sali widowiskowej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury. Tu, z okazji obchodów narodowego święta, zorganizowana została specjalna akademia artystyczna. Na scenie wystąpili: sekcja muzyczna, sekcja teatralna „Animagia” i grupa taneczna oraz Orkiestra Dęta Sochocin.

Wyróżnieni strażacy:

Złoty medal za zasługi dla pożarnictwa:

1. druh Andrzej Zaciewski

2. dh Tomasz Bilińsk

3. dh Paweł Siwek

Srebrny medal za zasługi dla pożarnictwa:

1. dh Tomasz Zaciewski

2. dh Dariusz Orzechowicz

3. dh Mariusz Orzechowicz

4. dh Kamil Olszewski

Brązowy medal za zasługi dla pożarnictwa:

1. dh Krzysztof Pawłowicz

2. dh Mateusz Kornatowski

3. dh Rafał Rafalak

Odznaka strażak wzorowy:

1. dh Mateusz Wiśniewski

2. druhna Izabela Kuźniewska

3. druhna Ewa Kajtaniak

4. dh Marcin Rychter

5. dh Cezary Stawicki

6. dh Michał Rafalak

Tekst i zdjęcia: KW

Udostępnij
Twitter
WhatsApp

Rusza konkurs na najpiękniejszy ogród w mieście i gminie Sochocin 2023

Burmistrz miasta i gminy Sochocin Jerzy Ryziński ogłasza konkurs na najpiękniejszy ogród w mieście i gminie Sochocin.

Wystarczy zapoznać się z regulaminem i wysłać do nas zgłoszenie. Na właścicieli najpiękniejszych zielonych zakątków czekają atrakcyjne nagrody.

Na zgłoszenia czekamy do dnia 9 czerwca 2023 roku.

By zgłosić swój udział, wcześniej należy zapoznać się z regulaminem konkursu i wypełnić kartę zgłoszenia. Ocena ogrodów rozpocznie się w drugiej połowie czerwca. Rozstrzygnięcie nastąpi najpóźniej do 30 lipca.

Jury wybierze trzy najpiękniejsze ogrody, dodatkowo wszyscy uczestnicy otrzymają dyplomy uczestnictwa. Zgłoszenia można składać w Urzędzie Miasta i Gminy Sochocin, przy ulicy Guzikarzy 9, lub drogą elektroniczną na następujący adres e-mailowy: kamil.wojciechowski@sochocin.pl – numer tel. 23 661 80 01 (wew. 48).

Serdecznie zapraszamy i zachęcamy zatem mieszkańców sochocińskiej gminy do wzięcia udziału w naszym konkursie.

Regulamin, karta zgłoszenia, a także więcej informacji na stronie internetowej www.sochocin.pl.

Skip to content