Szukaj
Close this search box.
Poniedziałek 22 kwietnia 2024 | Imieniny: Kai, Leonii, Sotera | zachmurzenie duże 5°C

Ochotnicza Straż Pożarna w Sochocinie z nowym wozem strażackim, dzięki wsparciu UE [ZDJĘCIA]

Ruszyło rekordowe wsparcie unijne dla mazowieckich ochotniczych straży pożarnych. Trafi do nich 188 wozów strażackich dofinansowanych przez Unię Europejską. Aż 253 mln zł z programu Fundusze Europejskie dla Mazowsza przyznał zarząd województwa.

W niedzielę, 11 lutego umowy z władzami między innymi miasta i gminy Sochocin – burmistrzem Jerzym Ryzińskim i skarbnikiem sochocińskiej gminy Kamilą Włodkowską podpisali marszałek Adam Struzik i dyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych Ilona Soja-Kozłowska. Wsparcie dla jednostek OSP z terenu powiatu płońskiego, to 7,2 mln zł.

Do ochotniczych straży pożarnych z Mazowsza trafi ogromne wsparcie z Unii Europejskiej 253 mln zł. Jak podkreśla marszałek Adam Struzik, UE od lat wspiera mazowieckich strażaków. – W tej perspektywie pieniądze przekażemy na wozy bojowe. Wsparcie jest rekordowe, bo ponad 250 mln zł, dzięki czemu aż 188 średnich i ciężkich samochodów strażackich zasili OSP w całym regionie. Jest to dla nas intensywny czas podpisywania umów. Zależy nam, aby samochody jak najszybciej trafiły do jednostek.

Konkurs na doposażenie mazowieckich strażnic w nowoczesny sprzęt do prowadzenia akcji ratowniczych i usuwania skutków katastrof cieszył się dużym zainteresowaniem. Do Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych wpłynęło 200 wniosków. Ostatecznie do dofinansowania wybrano 188 projektów. – Wspieranie mazowieckich służb ratowniczych to inwestycja w bezpieczeństwo, a rola funduszy europejskich jest w tym zakresie nie do przecenienia. Praca strażaka to wyzwanie i misja. To oni zazwyczaj jako pierwsi docierają na miejsce pożaru, wypadku drogowego czy lokalnego podtopienia, dlatego muszą być odpowiednio wyposażeni – dodaje dyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych Ilona Soja-Kozłowska.

7,2 mln zł z UE na wozy strażackie dla OSP z terenu powiatu płońskiego

Dzięki funduszom europejskim, Ochotnicza Straż Pożarna w Sochocinie zostanie doposażona w nowy, specjalistyczny średni samochód ratowniczo-gaśniczy. Planowany jest także zakup specjalistycznego wyposażenia, w tym między innymi zestawu ratownictwa medycznego, radiotelefonu czy też przenośnych gaśnic. Na terenie gminy zostanie również przeprowadzona akcja edukacyjna dotycząca przeciwdziałania zmianom klimatu skierowana do mieszkańców miasta i gminy Sochocin.

Przypomnijmy, że całkowita wartość projektu, pod nazwą „Zapobieganie i redukcja zagrożeń związanych z klęskami żywiołowymi i katastrofami oraz ochrona społeczności lokalnej i obszaru powiatu płońskiego poprzez zakup nowego specjalistycznego średniego pojazdu ratowniczo-gaśniczego na potrzeby OSP w Sochocinie”, to 1 579 539,55 zł. Dofinansowanie z Unii Europejskiej wynosi 1 342 608,61 zł.

Umowy na wsparcie strażaków ochotników

W niedzielę, w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Sochocinie zostało podpisanych łącznie pięć umów na doposażenie jednostek z terenu powiatu płońskiego. Oprócz Sochocina, na kolejną już pomoc, mogą liczyć następujące jednostki: OSP Siedlin, OSP Nowe Wrońska, OSP Radzymin i OSP Królewo.

Gmina Płońsk zakupi ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy dla OSP w Siedlinie. W ramach projektu w gminie zostanie przeprowadzona akcja edukacyjna z zakresu wiedzy o zmianach klimatu i ochrony zasobów wodnych.

O nowy średni samochód ratowniczo-gaśniczy wzbogaci się też OSP w Nowych Wrońskach. Inwestycja przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa mieszkańców i ochrony środowiska naturalnego, w tym obszaru Natura 2000. Ponadto zostaną podjęte działania edukacyjne z zakresu ochrony środowiska. Planowane jest m.in. przeprowadzenie spotkań z mieszkańcami, w tym z uczniami szkół i przedszkoli z gminy Załuski, a także wydanie bezpłatnego biuletynu informacyjnego.

Gmina Naruszewo zakupi średni samochód ratowniczo-gaśniczy dla OSP w Radzyminie. W ramach projektu zostaną przeprowadzone również działania edukacyjne z zakresu promowania ekologicznych postaw i nawyków wśród mieszkańców gminy Naruszewo.

Średni samochód ratowniczo-gaśniczy zasili flotę OSP w Królewie. Nowoczesny sprzęt pozwoli na lepszą ochronę walorów przyrodniczych gminy, w tym obszarów Natura 2000 i rezerwatów przyrody. W gminie zostanie przeprowadzona kampania edukacyjna z zakresu dbałości o środowisko obejmująca m.in. spotkania z lokalną społecznością i publikację artykułu w lokalnej prasie.

Ale to nie wszystko. Ponadto marszałek Adam Struzik podpisał umowy z beneficjentami programu samorządu województwa „Mazowsze dla młodzieży”. Do powiatu płońskiego trafi 25 tys. zł na realizację projektu pod nazwą „Młodzież z Powiatu Płońskiego w sercu Unii Europejskiej”. Z kolei gmina Załuski otrzymała prawie 5 tys. zł na organizację „Gminnego Dnia Sportu – aktywni razem”.

Niedzielne spotkanie uświetniła prelekcja eksperta Komisji Europejskiej – Damiana Flisaka, a także sceniczne czytanie fragmentów „Konstytucji dla Europy”, według scenariusza Olgierda Łukaszewicza.

Partnerami wydarzenia są: Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce, Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, Muzeum Niepodległości, Fundacja My Obywatele UE im. W.B. Jastrzębowskiego.

 

Udostępnij
Twitter
WhatsApp
Skip to content