Orkiestra Dęta Sochocin ma już 25 lat. Jubileusz uczcili koncertem [ZDJĘCIA]

Orkiestra Dęta Sochocin ma już 25 lat. Jubileusz uczcili koncertem [ZDJĘCIA]

Orkiestra Dęta Sochocin działa już od 25 lat. W piątek, 20 maja zagrała uroczysty koncert jubileuszowy.

Sochocińska orkiestra uświetnia wszelkie gminne imprezy i uroczystości patriotyczne już ćwierć wieku. Co ważne, od lat wychodzi też poza ramy gminy, przez co zyskuje popularność w regionie, jak również rozsławia miasto i gminę Sochocin.

Z okazji jubileuszu zorganizowano koncert w sali widowiskowej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Sochocinie. Nie zabrakło symbolicznego tortu, mocy życzeń i wielu podziękowań byłym oraz obecnym muzykom. Ale zacznijmy od początku.

Rys historyczny Orkiestry Dętej Sochocin, przy pomocy prezentacji multimedialnej, przedstawił dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Sochocinie Kryspin Kadej.

Tradycje orkiestr dętych w Sochocinie sięgają jeszcze czasów przedwojennych, a najstarsze zdjęcie muzyków pochodzi z roku 1926. Obecna orkiestra została powołana do funkcjonowania w maju 1997 roku, z inicjatywy ówczesnych, lokalnych władz gminy Sochocin.

Pierwszym kapelmistrzem był Wojciech Copija (w latach 1997–2010). Kolejnymi opiekunami muzycznymi i kapelmistrzami byli: Włodzimierz Adamski, Witold Nowakowski, Andrzej Świercz, a także Rafał Szymański, który pracuje z sochocińską orkiestrą od 2019 r., do dnia dzisiejszego.

Z gratulacjami i życzeniami na jubileusz 25-lecia przybyły między innymi lokalne władze samorządowe, z burmistrzem miasta i gminy Sochocin Jerzym Ryzińskim i przewodniczącą Rady Miejskiej w Sochocinie Moniką Makowską-Chojnacką na czele, ale też Starosta Powiatu Płońskiego Elżbieta Wiśniewska, przewodniczący Rady Powiatu Płońskiego Dariusz Żelasko oraz marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.

I to właśnie marszałek Adam Struzik, wraz z dyrektorem Muzeum Mazowieckiego w Płocku Leonardem Sobierajem wręczyli – przyznany Orkiestrze Dętej Sochocin – symboliczny, okolicznościowy medal „Pro Masovia”. Okolicznościowe dyplomy uznania otrzymały byłe i obecne władze samorządowe, dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Sochocinie oraz kapelmistrzowie. Sochociński dom kultury oraz miasto i gmina Sochocin uhonorowali statuetkami wszystkich członków orkiestry.

Głównym punktem wydarzenia był oczywiście koncert Orkiestry Dętej z Sochocina, pod kierownictwem kapelmistrza Rafała Szymańskiego. Usłyszeliśmy między innymi: „New York, New York”, „My Way”, „Concerto d’amore”, wiązanki melodii filmowych i złotych przebojów Krzysztofa Krawczyka, a także „Fascinating drums”.

Dzisiaj orkiestra liczy około 30 czynnych muzyków i odnosi coraz większe sukcesy. W 2016 roku była to nagroda Grand Prix w II Pułtuskim Festiwalu Młodzieżowych Orkiestr Dętych, a rok później 3. miejsce w III Festiwalu Młodzieżowych Orkiestr Dętych w Pułtusku. Ponadto w 2019 r. orkiestra zajęła 2. miejsce w I Sierpeckim Regionalnym Przeglądzie Orkiestr Dętych.

Sochocińskiej orkiestrze dziękujemy za współpracę i życzymy oczywiście dalszych sukcesów.

Wydarzenie zostało dofinansowane z budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego i objęte honorowym patronatem marszałka Adama Struzika.

Skip to content