Szukaj
Close this search box.
Piątek 26 kwietnia 2024 | Imieniny: Marzeny, Klaudiusza, Marii | zachmurzenie duże 14°C

Segregacja odpadów biodegradowalnych, kompostowanie – jak zacząć?

SEGREGACJA ODPADÓW BIODEGRADOWALNYCH

Odpady ulegające biodegradacji to odpady, które ulegają rozkładowi tlenowemu lub beztlenowemu przy udziale mikroorganizmów. Są to m.in. tzw. odpady zielone (skoszona trawa, drobne gałęzie krzewów, liście, chwasty, kwiaty, kora itp.) oraz resztki kuchenne (resztki żywności obierki warzyw i owoców fusy z kawy i herbaty, odpady owoców i warzyw itp.). Odpady te stanowią bardzo dużą część naszych codziennych odpadów. Można je zagospodarować w gospodarstwach domowych poprzez tworzenie kompostowników, gdzie składane bioodpady będą ulegać biodegradacji.

Kompostowanie – jak zacząć?

Kompostowanie jest najlepszym sposobem, aby wytworzyć własny materiał do użyźniania gleby, a przy tym zagospodarować odpady, które powstają w naszej kuchni czy ogrodzie.

Rozróżniamy trzy rodzaje kompostowników:

  • Gotowy kompostownik ogrodowy można kupić w sklepie lub markecie ogrodniczym.
  • Drewniany kompostownik można wykonać samodzielnie z desek ułożonych tak, aby zapewnić dostęp powietrza do warstw kompostu.
  • Kompostowanie w pryzmie jest najprostszym sposobem kompostowania, polega na układaniu warstwami materiałów biodegradowalnych.

Dojrzewanie kompostu trwa zwykle około 18 miesięcy (w kompostownikach z tworzyw sztucznych proces ten można skrócić nawet do 2 miesięcy). Dojrzały kompost ma jednolitą strukturę i zapach świeżej ziemi. Można go bez ograniczeń wykorzystywać do użyźniania gleby. Stosowanie kompostu nie grozi przenawożeniem ani zatruciem środowiska, jak to może mieć miejsce w przypadku nawozów sztucznych czy obornika. Dzięki stosowaniu kompostu uboga w składniki odżywcze i mineralne gleba staje się żyzna, bogata w humus i urodzajna, a my możemy cieszyć się jej plonami.

Odpady biodegradowalne stanowią około 70% naszych śmieci. Jeśli trafią one do kompostownika, będziemy mogli posegregować nawet 95% odpadów pozostałych po oddzieleniu resztek jedzenia. Kompost jest źródłem naturalnego, darmowego nawozu, który możemy wykorzystać do użyźnienia gleby w ogrodzie czy w doniczkach.*

 

 

Źródło: https://naszesmieci.mos.gov.pl

 

Udostępnij
Twitter
WhatsApp
Skip to content