Sochocin od 1 stycznia 2021 będzie miastem! Jest podpis premiera

Sochocin od 1 stycznia 2021 będzie miastem! Jest podpis premiera

Na początku 2021 roku mieszkańcy Sochocina i pozostałych dziewięciu miejscowości obudzą się już jako mieszkańcy miast. Premier Mateusz Morawiecki podpisał 31 lipca rozporządzenie w sprawie lokacji miast.
Jak czytamy w uzasadnieniu, za pozytywnym rozpatrzeniem wniosku Sochocina przemawiał między innymi miejski charakter, rynek w centrum miejscowości, zrewitalizowany w latach 2009–2010, a także kościół parafialny oraz park. Dodatkowo, jak wskazano, miejscowość posiada odpowiednią infrastrukturę wodociągową, ściekową i jest w części zgazyfikowana oraz, co bardzo ważne, mieszkańcy utrzymują się przede wszystkim z działalności pozarolnicznej.

Sochocin posiadał prawa miejskie w latach 1385–1869, czyli przez blisko pięć wieków, a utracił je w wyniku represji władz carskich po upadku Powstania Styczniowego. Miastem stanie się ponownie 1 stycznia 2021 r.

Taki sam status na początku przyszłego roku uzyskają: Kamieniec Ząbkowicki, Goraj, Kamionka, Solec nad Wisłą, Wiskitki, Dubiecko, Wodzisław, Budzyń i Koźminek.

Przypomnijmy, że w tym roku na administracyjnej mapie Polski pojawiły się cztery nowe miasta: Piątek, Lututów, Klimontów oraz pobliski Czerwińsk nad Wisłą. Sochocin będzie zatem czwartym miastem w powiecie płońskim i 92. na mapie województwa mazowieckiego.

Skip to content