Szukaj
Close this search box.
Poniedziałek 15 lipca 2024 | Imieniny: Henryka, Włodzimierza, Dawida | bezchmurnie 27°C

Sochocin: uroczystości w 103. rocznicę wojny polsko-bolszewickiej [ZDJĘCIA]

O znaczeniu Bitwy Warszawskiej dla losów Polski i Europy nie trzeba nikogo przekonywać. Była decydującą batalią wojny polsko-bolszewickiej. Rozegrała się między 13 a 15 sierpnia 1920 roku na przedpolach Warszawy. Określana „Cudem nad Wisłą”, uznawana za 18. przełomową bitwę w historii świata, zadecydowała o zachowaniu przez Polskę niepodległości, a Europę uratowała przed bolszewizmem.

W niedzielę, 13 sierpnia w Sochocinie odbyły się uroczystości upamiętniające bohaterów sierpniowych walk roku 1920. W sochocińskim kościele została odprawiona msza święta w intencji Ojczyzny oraz poległych rodaków w wojnie z bolszewikami.

Następnie uczestnicy obchodów przemaszerowali na cmentarz parafialny, pod odnowiony w 2020 roku grób żołnierzy Wojska Polskiego, gdzie proboszcz parafii w Sochocinie, ksiądz Czesław Stolarczyk odmówił modlitwę w intencji poległych, a okolicznościowe wystąpienie wygłosił burmistrz miasta i gminy Sochocin Jerzy Ryziński. Symboliczny znicz pamięci zapalili pracownik Urzędu Miasta i Gminy Sochocin Ewelina Kosmała oraz prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Sochocinie Jacek Ryziński. W trakcie uroczystości nie zabrakło też apelu poległych, w którym wspomniano bohaterskich rodaków, którzy oddali życie w walce o wolność Ojczyzny, w Sochocinie w sierpniu 1920 roku. Na zakończenie złożono wieńce i wiązanki pod pomnikiem upamiętniającym polskich żołnierzy.

– Pochylmy głowy w zadumie, mając serca przepełnione wdzięczną pamięcią o tych wszystkich, którzy przed 103 laty spełnili swój patriotyczny obowiązek wobec Ojczyzny, składając na jej ołtarzu największy dar – własną krew i życie – mówił na cmentarzu parafialnym w Sochocinie, między innymi, burmistrz miasta i gminy Sochocin Jerzy Ryziński.

Obchody uświetniły poczty sztandarowe wielu organizacji i instytucji, strażacy jednostek ochotniczych straży pożarnych z terenu miasta i gminy Sochocin, przedstawiciele Wojskowego Centrum Rekrutacji w Ciechanowie, członkowie Okręgu Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej w Ciechanowie, a patriotyczny i uroczysty charakter nadała sochocińska orkiestra dęta, pod batutą kapelmistrza Rafała Szymańskiego. Uroczystość uatrakcyjnił też udział Jednostki Strzeleckiej 1863 Unieck, a wartę honorową pełnili żołnierze 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej w Ciechanowie.

Organizatorem niedzielnego wydarzenia było miasto i gmina Sochocin, we współpracy z Parafią pw. św. Jana Chrzciciela w Sochocinie, Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury w Sochocinie, Jednostką Strzelecką 1863 Unieck, a także 5. Mazowiecką Brygadą Obrony Terytorialnej w Ciechanowie.

Udostępnij
Twitter
WhatsApp
Skip to content