O znaczeniu Bitwy Warszawskiej dla losów Polski i Europy nie trzeba nikogo przekonywać. Była decydującą batalią wojny polsko-bolszewickiej. Rozegrała się między 13 a 15 sierpnia 1920 roku na przedpolach Warszawy. Określana „Cudem nad Wisłą”, uznawana za 18. przełomową bitwę w historii świata, zadecydowała o zachowaniu przez Polskę niepodległości, a Europę uratowała przed bolszewizmem.
W niedzielę, 11 sierpnia w Sochocinie odbyły się uroczystości upamiętniające bohaterów sierpniowych walk roku 1920. W sochocińskim kościele została odprawiona msza święta w intencji Ojczyzny oraz poległych rodaków w wojnie z bolszewikami.
Następnie uczestnicy obchodów przemaszerowali na cmentarz parafialny, pod odnowiony w 2020 roku grób żołnierzy Wojska Polskiego, gdzie proboszcz parafii w Sochocinie, ksiądz Czesław Stolarczyk odmówił modlitwę w intencji poległych, a okolicznościowe wystąpienie wygłosili burmistrz miasta i gminy Sochocin Jacek Podgórski i Wicestarosta Powiatu Płońskiego Jacek Ryziński. Symboliczny znicz pamięci zapalili pracownik Urzędu Miasta i Gminy Sochocin Ewelina Kosmała oraz prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Sochocinie Kamil Olszewski. W trakcie uroczystości nie zabrakło też Apelu Poległych, w którym wspomniano bohaterskich rodaków, którzy oddali życie w walce o wolność Ojczyzny, w Sochocinie w sierpniu 1920 roku. Po odczytaniu Apelu Poległych oddana została salwa honorowa. Zwieńczeniem wydarzenia było złożenie wieńców i wiązanek pod pomnikiem upamiętniającym polskich żołnierzy.
– Pochylmy głowy w zadumie, mając serca przepełnione wdzięczną pamięcią o tych wszystkich, którzy przed 104 laty spełnili swój patriotyczny obowiązek wobec Ojczyzny, składając na jej ołtarzu największy dar – własną krew i życie – podkreślał na cmentarzu parafialnym burmistrz miasta i gminy Sochocin Jacek Podgórski.
– W tych sierpniowych dniach Polacy zbawili Europę, przechodząc zwycięsko chwilę wielkiej narodowej próby. Niech czyny tych wszystkich, którzy przed 104 laty przyczynili się do zwycięstwa – zarówno tutaj w Sochocinie, nad Wkrą, a także nad Wieprzem i na innych polach bitew wojny 1920 r. – pozostaną na zawsze żywą treścią historycznego dziedzictwa naszego narodu. Wydarzenia roku 1920 przypominają bowiem Polakom, że są w życiu wartości nadrzędne, takie jak: Bóg, Honor i Ojczyzna – kontynuował burmistrz Jacek Podgórski.
Obchody uświetniły poczty sztandarowe wielu organizacji i instytucji, żołnierze Wojska Polskiego, strażacy jednostek ochotniczych straży pożarnych z terenu miasta i gminy Sochocin, członkowie Okręgu Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej w Ciechanowie, a patriotyczny i uroczysty charakter nadała sochocińska orkiestra dęta, pod batutą kapelmistrza Mariusza Wrzesińskiego. Uroczystość uatrakcyjniła też wojskowa asysta honorowa z 2. Mazowieckiego Pułku Saperów.
Organizatorami niedzielnego wydarzenia byli miasto i gmina Sochocin oraz Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Sochocinie, we współpracy z Parafią pw. św. Jana Chrzciciela w Sochocinie, 2. Mazowieckim Pułkiem Saperów i jednostkami OSP.