Szukaj
Close this search box.
Czwartek 07 listopada 2024 | Imieniny: Antoniego, Żytomira, Ernesta | zachmurzenie duże 3°C

Szkoła Podstawowa w Sochocinie uczciła jubileusz 90-lecia [GALERIA]

Szkoła Podstawowa imienia majora Henryka Sucharskiego w Sochocinie obchodzi swoje 90-lecie istnienia. W piątek, 2 czerwca w jej murach odbyła się uroczystość jubileuszowa, w której wzięli udział: senatorowie, posłowie, samorządowcy, władze miasta i gminy Sochocin, przedstawiciele służb mundurowych, dyrektorzy lokalnych szkół i społeczność szkolna.

Obchody rocznicy 90-lecia Szkoły Podstawowej w Sochocinie trwały już od 1 września 2022 roku, kiedy to podczas inauguracji nowego roku szkolnego odsłonięto tablicę upamiętniającą 90 lat istnienia sochocińskiej szkoły. Na tablicy umieszczono dwa zdjęcia szkoły w Sochocinie: najstarsze i teraźniejsze. Widnieje na niej następujący napis: „Pokoleniom, które tworzyły historię tej szkoły pracą, sercem i talentem… w podziękowaniu absolwenci i społeczność szkoły”.

Jubileuszowe obchody trwały przez cały rok szkolny. Przypomnijmy, że zorganizowana została między innymi akcja zbierania pamiątek (np.: fotografii, świadectw szkolnych, dyplomów, fartuszków, tarcz, zeszytów czy podręczników), z których powstała szkolna wystawa. Przeprowadzono również konkursy na logo i hymn  sochocińskiej szkoły. Ponadto powstał specjalny cykl wywiadów wspomnieniowych, pod tytułem „Od przeszłości do teraźniejszości”, z absolwentami i osobami zasłużonymi dla szkoły.

W miniony piątek (2 czerwca) odbyła się w szkole oficjalna uroczystość jubileuszowa, a wszystko rozpoczęło się od uroczystej mszy świętej w sochocińskim kościele. Druga część obchodów odbyła się w hali sportowej.

–  Po odzyskaniu niepodległości w 1918 r., kiedy to Polska stała się wolnym i suwerennym państwem, nastąpił długotrwały okres odbudowy administracji, gospodarki oraz szkolnictwa – wspominała początki szkoły, dyrektor Publicznego Zespołu Szkół i Przedszkoli Samorządowych w Sochocinie Beata Grabarczyk-Tomaszewicz. – Rozpoczęły się pierwsze zajęcia lekcyjne w naszej miejscowości, jednak odbywały się one w prywatnych, wynajmowanych mieszkaniach, w bardzo trudnych warunkach lokalowych. W Sochocinie brakowało budynku szkolnego, który mógłby pomieścić wszystkie dzieci. Zaczęły się  marzenia o własnej szkole. Budowa upragnionej szkoły rozpoczęła się w 1927 r. z inicjatywy starostwa. Społeczny Komitet Budowy i mieszkańcy, którzy się opodatkowali, wykupili od miejscowych rolników tereny pod budowę szkoły. Fundatorami było także miejscowe społeczeństwo. Budowa trwała kilka lat, gdyż była przerywana z braku funduszy. W 1932 r. stanął murowany jednopiętrowy budynek, pokryty czerwoną dachówką.

Jak wspominała dyrektor, pierwszy dzwonek zabrzmiał 1 września 1932 r., a lekcje odbywały się na dwie zmiany. Część klas lekcyjnych była jeszcze w stanie surowym. Naukę w siedmioklasowej Publicznej Szkole Powszechnej w Sochocinie rozpoczęło 387 uczniów, natomiast dwa lata później, w roku 1934, oddano cały budynek szkoły.

Było oficjalnie, wzruszająco, były wystąpienia, gratulacje, życzenia, prezenty, i nie zabrakło też przeróżnych wyróżnień.

Sejmik Województwa Mazowieckiego nadał Szkole Podstawowej w Sochocinie medal pamiątkowy „Pro Masovia”, a który, w imieniu marszałka Adama Struzika, wręczyli radni Rady Powiatu Płońskiego, Andrzej Różycki i Jacek Ryziński. Ponadto indywidualne dyplomy okolicznościowe od sejmiku otrzymali: Beata Grabarczyk-Tomaszewicz, Barbara Kochanowska, Maria Dalecka, Elżbieta Kupniewska-Makówka, Grażyna Podgórska i Maria Zdun.

Okolicznościowe dyplomy przyznał również samorząd miasta i gminy Sochocin, a z rąk burmistrza Jerzego Ryzińskiego, przewodniczącej Rady Miejskiej w Sochocinie Moniki Makowskiej-Chojnackiej, a także sekretarza sochocińskiej gminy Elżbiety Krauze otrzymali je: Beata Grabarczyk-Tomaszewicz, Leon Majerkiewicz, Krystyna Szczeczko i Bożena Włodarska.

Podziękowano też uczestnikom konkursu na logo i hymn szkoły w Sochocinie, a dyplomy odebrali: Stanisław Prokopczyk, Anna Renata Giranowska, Małgorzata Bachman, Nikola Karpińska, Lena i Kamila Łukasiak, Marek Piaskowski, Mateusz Szostak.

Uroczyście wyróżniono twórców nowego logo szkoły – Lenę Łukasiak, wraz z rodzicami i autorów nowego hymnu szkoły „Nasza przyszłość”, którego tekst jest autorstwa ucznia Jacka Balcerskiego i nauczyciel Anny Sobótki, zaś muzykę do niego skomponował absolwent Andrzej Giszczak.

Po wyróżnieniach, chór szkolny, pod kierownictwem Magdaleny Bachman, po raz pierwszy zaśpiewał nowy hymn, a potem uczniowie zaprezentowali okolicznościowy program artystyczny, pod tytułem „Historia w czasie zatrzymana”.

W piątkowej uroczystości jubileuszowej wzięli udział senatorowie, posłowie, samorządowcy, władze miasta i gminy Sochocin oraz członkowie Rady Miejskiej w Sochocinie, przedstawiciele kuratorium oświaty, przedstawiciele służb mundurowych, dyrektorzy z szkoły z terenu sochocińskiej gminy, a także kadra nauczycielska, uczniowie i absolwenci.

 

 

Udostępnij
Twitter
WhatsApp
Skip to content