Szukaj
Close this search box.
Poniedziałek 29 kwietnia 2024 | Imieniny: Rity, Katarzyny, Bogusława | zachmurzenie duże 25°C

Uroczyste odsłonięcie pomnika w Sochocinie

W piątek, 9 czerwca mieszkańcy Sochocina i okolic, a także zaproszeni goście, w tym między innymi parlamentarzyści i samorządowcy, wzięli udział w podniosłej uroczystości odsłonięcia pomnika ku czci Żołnierzy Polskich poległych w 1920 roku.

Przypomnijmy, pomysł budowy pomnika pojawił się w 2017 roku i wówczas z inicjatywy Szymona Lejkowskiego i Zbigniewa Lejkowskiego powstał Społeczny Komitet Budowy Pomnika, który rozpoczął zbiórkę pieniędzy. Pomysłodawcy uzasadniali inicjatywę budowy pomnika potrzebą upamiętnienia żołnierzy poległych w sierpniu 1920 r. w rejonie Sochocina i okolic.

Rada Gminy Sochocin wyraziła zgodę na wzniesienie pomnika, a jego budowa rozpoczęła się we wrześniu 2022 r. I tak przy kościele w Sochocinie, również między innymi dzięki strategicznemu sponsorowi, którym była fundacja BGK, stanął pomnik z wykutym w granicie orłem.

Piątkowa uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w sochocińskim kościele, po której nastąpiło przecięcie wstęgi, poświęcenie pomnika przez proboszcza parafii Sochocin, księdza Czesława Stolarczyka oraz przecięcie wstęgi przy towarzyszących pomnikowi masztów flagowych, a także gablot z rysem historycznym opracowanym przez doktora Pawła Piotrowskiego.

Wstęgę uroczyście przecięli: wojewoda mazowiecki Tobiasz Bocheński, poseł Anna Cicholska, senator Jan Maria Jackowski, marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik, kierownik delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Ciechanowie Anna Żebrowska, dyrektor Muzeum Mazowieckiego w Płocku Leonard Sobieraj, prezes Fundacji Miasto-Państwo z Płocka Iwona Jóźwicka, przewodniczący Komitetu Społecznego Pomnikowego Szymon Lejkowski, burmistrz miasta i gminy Sochocin Jerzy Ryziński, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Sochocinie Dariusz Kujawski, ks. proboszcz Czesław Stolarczyk i prezes zarządu rady Fundacji BGK Renata Kościelniak.

Wydarzenie, w którym wzięło udział wielu zaproszonych gości, uświetniła oprawa historyczna, inscenizowana przez młodzież z czterech szkół (ZS Nowe Miasto, ZS 1 Płońsk, SP Kołoząb i SP Sochocin) oraz koncerty: Orkiestry Dętej Sochocin pod kierownictwem Rafała Szymańskiego, kwartetu smyczkowego Płockiej Orkiestry Symfonicznej imienia Witolda Lutosławskiego i grupy James B. & Friends.

Przypomnijmy jeszcze, że w krwawych walkach nad Wkrą – między innymi o Sochocin i Ciechanów – zginęli młodzi mieszkańcy gminy. Przez lata udało ustalić się nazwiska 66 z nich. Teraz ich godnie upamiętniono.

Uroczystość odsłonięcia pomnika zorganizowana została przez Społeczny Komitet Budowy Pomnika oraz Fundację Miasto-Państwo z Płocka.

Udostępnij
Twitter
WhatsApp
Skip to content