80 lat temu, 30 lipca 1944 roku Niemcy zlikwidowali więzienie karno-śledcze gestapo w Forcie III Twierdzy Modlin. Tego dnia zamordowali blisko 300 więźniów, w tym dużą grupę żołnierzy Armii Krajowej. Była to największa masowa egzekucja w historii tego miejsca.
We wtorek, 30 lipca, delegacja miasta i gminy Sochocin w następującym składzie: burmistrz Jacek Podgórski, dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Sochocinie Marzena Stawicka, radny Rady Miejskiej w Sochocinie Piotr Sokołowski, a także przedstawiciel Stowarzyszenia Sąchockie Towarzystwo Poszukiwaczy Historii Adam Gołębiewski, wzięła udział w uroczystościach upamiętniających 80. rocznicę likwidacji więzienia gestapo w Forcie III i największej masowej egzekucji, przeprowadzonej przez niemieckich okupantów na Polakach.
W intencji ofiar została odprawiona msza święta, został także odczytany Apel Pamięci. Przy grobach pomordowanych oraz przy Celi „0” zostały zapalone znicze i złożone kwiaty.
Delegacja miasta i gminy Sochocin oddała hołd pomordowanym w Forcie III w Pomiechówku, składając wieniec na grobach ofiar niemieckich zbrodni.
Fort III w Pomiechówku był miejscem kaźni tysięcy Polaków i Żydów z terenu północnego Mazowsza. W czasie II Wojny Światowej w Forcie III w Pomiechówku funkcjonował między innymi: niemiecki obóz przesiedleńczy, getto oraz więzienie karno-śledcze. Z północnego Mazowsza masowo zwożono tutaj ludzi, często byli to przedstawiciele elit miasteczek i wsi. Według ankiet sporządzonych w 1945 roku, liczba więźniów określana była na około 50 tys., a zamordowanych na około 15 tys.
Warto wspomnieć, że w nocy z 5 na 6 marca 1941 roku, z rozkazu gestapo, wysiedlono z Sochocina i osadzono w obozie w Pomiechówku około 2 tys. osób, a więc blisko połowę ludności ówczesnej parafii.