Szukaj
Close this search box.
Piątek 26 kwietnia 2024 | Imieniny: Marzeny, Klaudiusza, Marii | zachmurzenie małe 10°C

Zachować pamięć o historycznym cmentarzu w Sochocinie

W środę, 27 kwietnia, w sochocińskim domu kultury odbyło się spotkanie z mieszkańcami i uczniami lokalnej szkoły, poświęcone cmentarzowi żydowskiemu w Sochocinie.

Wschodnioeuropejska Fundacja Charytatywna (ESJF) kilka lat temu zbadała historyczny cmentarz, uporządkowała i zbudowała wokół niego ogrodzenie, a wczoraj w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Sochocinie przybliżyła historię tego miejsca pochówku oraz jego losów, wszystkim osobom zainteresowanym.

Na stronie internetowej projektu dostępna jest baza danych miejsc, gdzie przez fundację zostały przeprowadzone badania. Zawiera ona zdjęcia, mapy i opisy dla rozpowszechnienia informacji o cmentarzach żydowskich w Europie.

Zgodnie z dostępnymi nam informacjami, cmentarz żydowski znajdujący się w Sochocinie został założony najprawdopodobniej pod koniec XVIII wieku i ma powierzchnię blisko jednego hektara. Nie znamy liczby pochowanych na nim osób, nie zachowały się żadne nagrobki, ale gmina żydowska w Sochocinie liczyła przed II Wojną Światową około 1000 członków. Ostatni pochówek miał miejsce w 1941 roku. Przed wojną Żydzi stanowili znaczną część ludności Sochocina, mieli również swoją synagogę.

Wykład o działalności fundacji ESJF w Sochocinie i w całej Polsce, a także prezentację podręcznika pod tytułem „Odkrywanie cmentarza żydowskiego” poprowadziła mgr Yulia Oreshina, tłumaczka podręcznika na język polski, autorka książki pt. „Badamy cmentarz żydowski” o cmentarzach w Gruzji, dyrektor Centrum Studiów Żydowskich na Gruzińsko-Amerykańskim Uniwersytecie w Tbilisi.

Historyczna nekropolia żydowska w Sochocinie, to też część naszej lokalnej historii, i z pewnością miejsce to zasługuje na szacunek i wieczną pamięć.

 

Udostępnij
Twitter
WhatsApp
Skip to content