Szukaj
Close this search box.
Czwartek 13 czerwca 2024 | Imieniny: Lucjana, Antoniego | zachmurzenie duże 14°C

Była pierwsza w Europie. Konstytucja 3 Maja ma 233 lata [ZDJĘCIA]

Była pierwszą nowoczesną konstytucją w Europie i drugą na świecie, po konstytucji Stanów Zjednoczonych. 233 lata temu, dnia 3 maja 1791 roku, Sejm Czteroletni uchwalił ustawę rządową, zwaną później Konstytucją 3 Maja. Miała ratować Rzeczpospolitą, której terytorium podzieliły między sobą Prusy, Austria i Rosja.

W piątek, 3 maja, w kościele parafialnym pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela w Sochocinie, została odprawiona uroczysta msza święta za Ojczyznę, a także w intencji strażaków, z okazji przypadającego w dniu 4 maja wspomnienia ich patrona, świętego Floriana.

Po nabożeństwie, z Orkiestrą Dętą Sochocin na czele, poczty sztandarowe, delegacje i wszyscy uczestnicy wydarzenia przemaszerowali przed pomnik św. Floriana, gdzie proboszcz parafii w Sochocinie, ksiądz Czesław Stolarczyk odmówił modlitwę w intencji wszystkich strażaków i ich rodzin, a delegacje lokalnych władz samorządowych, przedstawiciele szkół, instytucji oraz stowarzyszeń złożyli symboliczne kwiaty.

Podczas uroczystego apelu z okazji zbliżającego się Dnia Strażaka, wręczone zostały medale i odznaczenia wyróżniającym się druhnom oraz druhom, działającym przy ochotniczych strażach pożarnych na terenie miasta i gminy Sochocin.

Dalsza część uroczystości odbyła się w sali widowiskowej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury. Tu, z okazji obchodów narodowego święta, zorganizowany został specjalny program artystyczny pod tytułem „Serce mam biało-czerwone”.

Okazjonalne przedstawienie zaprezentowała grupa teatralna „Animagia”, pod kierunkiem Anny Sobótki, a na scenie pojawili się również soliści oraz „Spontaniczny międzypokoleniowy chór mieszkańców miasta i gminy Sochocin”.

Całość zaś dopełniła sochocińska orkiestra dęta, pod batutą kapelmistrza Mariusza Wrzesińskiego.

Udostępnij
Twitter
WhatsApp
Skip to content