Środa 04 października 2023 | Imieniny: Rozalii, Edwina, Franciszka | zachmurzenie duże 13°C

Dodatek osłonowy. Komu przysługuje i gdzie należy złożyć wniosek?

Grafika: https://www.gov.pl/web/klimat/

Dnia 17 grudnia 2021 roku Sejm przyjął ustawę o dodatku osłonowym. Jest to kluczowy element rządowej Tarczy Antyinflacyjnej, który ma zniwelować rosnące ceny energii, gazu i żywności. Wsparcie obejmie blisko 7 mln gospodarstw domowych, co stanowi prawie połowę wszystkich gospodarstw w naszym kraju. Na ten cel rząd przeznaczy bezprecedensową kwotę ponad 4 mld zł.

Dodatek osłonowy stanowi kluczowy element rządowej tarczy antyinflacyjnej, który ma zniwelować rosnące ceny energii, gazu i żywności. Zgodnie z zaproponowanymi przepisami będzie on przysługiwał gospodarstwu domowemu, którego przeciętne miesięczne dochody nie przekraczają 2100 zł w gospodarstwie jednoosobowym albo 1500 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym.

Wysokości dopłat w ramach dodatku osłonowego:

  • jednoosobowe gospodarstwo domowe otrzyma 400/500 zł*, przy założeniu, że jej dochód nie przekroczy 2100 złotych,
  • gospodarstwo 2–3 osobowe otrzyma 600/750 zł*, przy założeniu, że dochód nie przekroczy 1500 złotych miesięcznie na osobę,
  • gospodarstwo 4–5 osobowe otrzyma 850 zł/1062,50 zł*, przy założeniu, że dochód nie przekroczy 1500 złotych miesięcznie na osobę,
  • gospodarstwo 6 i więcej osobowe otrzyma 1150 zł/ 1437,50 zł*, przy założeniu, że dochód nie przekroczy 1500 złotych miesięcznie na osobę.

Zasada złotówka za złotówkę

W przypadku dodatku osłonowego obowiązywać będzie tak zwana zasada złotówka za złotówkę. Oznacza to, że dodatek ten będzie przyznawany nawet po przekroczeniu kryterium dochodowego, a kwota dodatku będzie pomniejszana o kwotę tego przekroczenia. Minimalna kwota wypłacanych dodatków osłonowych będzie wynosić 20 zł.

Wniosek

Aby otrzymać dodatek osłonowy złóż wniosek do dnia 31 stycznia lub do 31 października 2022 roku.

Wnioski o dodatek osłonowy będzie można składać do 31 stycznia 2022 r. Wypłata dodatków zostanie realizowana w 2022 r. w dwóch równych ratach, tj. do 31 marca i do 2 grudnia. Ci, którzy nie złożą wniosku do końca stycznia, nadal będą mogli ubiegać się wsparcie. Wówczas muszą złożyć wniosek do 31 października 2022 r. W tym przypadku wypłata dodatku osłonowego zostanie zrealizowana do 2 grudnia 2022 r.

Dodatek osłonowy będzie wypłacany przez gminy, które otrzymają dotacje z budżetu państwa.

W gminie Sochocin wnioski osób ubiegających się o dodatek należy składać w siedzibie Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sochocinie, przy ulicy Guzikarzy 9, nr tel. 23 661 80 01.

Więcej informacji dot. dodatku osłonowego na rządowej stronie internetowej, pod adresem: https://www.gov.pl/web/klimat/pytania-i-odpowiedzi-dodatek-oslonowy.

*kwota dofinansowania uzależniona od źródła ogrzewania

Wzór_wniosku_o_dodatek_osłonowy

Wskazówki_jak_wypełnić_wniosek_o_dodatek_osłonowy

 

Źródło: https://www.gov.pl/web/klimat

Ulotka: https://www.gov.pl/web/klimat

Udostępnij
Twitter
WhatsApp
Skip to content