Grób żołnierzy polskich po renowacji zachwyca na nowo. Zakończono remont pomnika na sochocińskim cmentarzu

Grób żołnierzy polskich po renowacji zachwyca na nowo. Zakończono remont pomnika na sochocińskim cmentarzu

Zakończyły się prace remontowe pomnika poświęconego pamięci żołnierzy polskich poległych w sierpniu 1920 roku w Sochocinie, w walkach z wojskami bolszewickimi. Dzięki sprzyjającej pogodzie i pracy ludzkich rąk, historyczny obiekt szybko wypiękniał i ponownie cieszy serca sochocinian, ale nie tylko.

 Przeprowadzone działania renowacyjne objęły m.in. odnowienie pomnika centralnego, poprzez konserwację kamieni i uzupełnienie oraz pomalowanie betonowych fug farbą fasadową, odporną na warunki atmosferyczne.

Dodatkowo miejsce pochówku żołnierzy Wojska Polskiego zostało bardziej wyeksponowane, poprzez wykonanie granitowej tablicy, na której zamieszczony został symbol orła wojskowego z 1919 r., a także inskrypcja mówiąca o tym, że jest to miejsce spoczynku żołnierzy WP.

Przy mogile zamontowano również dwie tablice z nazwiskami żołnierzy – symetrycznie po lewej i prawej stronie. Wokół grobu ułożono kostkę granitową, a znajdujące się przy nim cztery drzewa poddano zabiegom pielęgnacyjnym. Ponadto drzewa podsypano grysem ozdobnym.

Odnowienie zbiorowej mogiły wojennej zlokalizowanej na cmentarzu parafialnym w Sochocinie było możliwe dzięki projektowi Stowarzyszenia Aktywnie Zakręceni im. Marka Kasprzaka, we współpracy z sochocińską parafią i gminą Sochocin. Na ten cel pozyskano 65 tys. zł unijnego dofinansowania z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020, za pośrednictwem Lokalnej Grupy Działania – Przyjazne Mazowsze.

Dodajmy jeszcze, że oficjalne uroczystości związane z odsłonięciem pomnika i jego poświęceniem zaplanowano na 18 sierpnia.

Skip to content