Wtorek 09 sierpnia 2022 | Imieniny: Romana, Ryszarda, Edyty | blank zachmurzenie małe 21°C

Ogrody działkowe w Kolonii Sochocin istnieją już 35 lat [FOTO]

W sobotę, 25 czerwca Rodzinny Ogród Działkowy Stowarzyszenia „Wkra” w Kolonii Sochocin świętował swoje 35. urodziny. Z tej okazji odbyła się uroczystość, gdzie wśród wielu atrakcji każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

Oficjalną część uroczystości otworzył prezes Stowarzyszenia „Wkra” Mariusz Żurawski, który przedstawił historię działkowego ogrodu w Kolonii Sochocin, a następnie zaprosił burmistrza miasta i gminy Sochocin Jerzego Ryzińskiego do odsłonięcia okolicznościowego obelisku z tablicą upamiętniającą 35-lecie powstania i rozwoju Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Wkra”.

Uczestnicy wydarzenia mieli okazję poczęstować się przygotowanymi na tę okazję wojskową grochówką i kiełbaskami, a na dzieci czekały liczne atrakcje w postaci między innymi zamku z kulkami Stowarzyszenia Aktywnie Zakręceni imienia Marka Kasprzaka oraz placu zabaw.

Ponadto na zwiedzających, w tym na najmłodszych czekały między innymi następujące atrakcje: gry, zabawy i animacje, stoisko z roślinami ozdobnymi, stoisko promocyjne Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Sochocinie z wystawą na temat produkcji guzika z muszli morskiej i rzecznej, program pod nazwą „Poznajmy się lepiej”, czyli prezentacja ponadprzeciętnych umiejętności działkowców czy degustacja produktów Koła Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich w Kołozębiu.

Nie zabrakło również koncertu Orkiestry Dętej Sochocin, pod przewodnictwem kapelmistrza Rafała Szymańskiego i występu Kapeli Folkowej Kryspina Kadeja, dyrektora Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Sochocinie.

Nie mogło zabraknąć też pokazu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, który przygotowali strażacy-ochotnicy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Sochocinie, a także pokazu sprzętu strażackiego sochocińskiej jednostki.

Miasto i gmina Sochocin było partnerem tej plenerowej imprezy. Na naszym stoisku prezentowaliśmy materiały promujące obszar działania sochocińskiej gminy.

Wydarzenie odbyło się pod honorowym patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Sochocin.

Historia w pigułce

Historia Rodzinnego Ogrodu Działkowego w Kolonii Sochocin rozpoczęła się w 1987 roku, kiedy to do resortu obrony narodowej, a dokładnie do szefostwa Służby Zakwaterowania i Budownictwa Garnizonu Stołecznego w wyniku przekazania przez wojsko terenów w Płońsku na potrzeby miasta, w ramach rekompensaty przekazano teren w nad rzeką w Kolonii Sochocin. Przeznaczono go właśnie na utworzenie ogrodu działkowego dla kadry i pracowników wojska z garnizony stołecznego.

Niezwłocznie po przekazaniu rozpoczęły się prace geodezyjne i prace nad wykonaniem ogrodzenia zewnętrznego. Pierwszy plan zagospodarowania ogrodu wykonało wojsko. Po przydzieleniu działek, rozpoczęła się mozolna praca nad ich zagospodarowaniem przez działkowców.

W 1998 roku nastąpiło formalne przekazanie terenu i infrastruktury, a także listy użytkowników działek do Polskiego Związku Działkowców.

Przez lata użytkownicy rozbudowywali przydzielone działki i infrastrukturę ogólną ogrodu. Przeprowadzono elektryfikację ogrodu, doprowadzono wodę bieżącą z sieci gminnej oraz wykonano 11 punktów oświetleniowych. W następnej kolejności powstała kładka piesza, utwardzono alejki i zorganizowano boiska sportowe.

Na mocy ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych z 2013 roku, użytkownicy działek zdecydowali o powstaniu Stowarzyszenia „Wkra”, jako stowarzyszenia ogrodowego, które przejęło teren od Polskiego Związku Działkowców. Taki stan prawny trwa do dzisiaj.

Na terenie znajdują się 123 działki.

Udostępnij
Twitter
WhatsApp
Skip to content