Wtorek 29 listopada 2022 | Imieniny: Błażeja, Saturnina | blank bezchmurnie 1°C

Prawie 5 milionów złotych na gospodarkę wodno-kanalizacyjną w mieście i gminie Sochocin

blank
Foto: zbiory Samorządu Województwa Mazowieckiego

Miasto i gmina Sochocin otrzyma blisko 5 mln zł na przebudowę i rozbudowę Stacji Uzdatniania Wody w miejscowości Rzy, wraz z budową oczyszczalni ścieków dla obiektu użyteczności publicznej w miejscowości Gutarzewo. W czwartek, 15 września umowę dotacyjną w tej sprawie podpisali wicemarszałek Wiesław Raboszuk, i burmistrz miasta i gminy Sochocin Jerzy Ryziński, przy kontrasygnacie skarbnika sochocińskiej gminy Marzanny Kucharzak. W spotkaniu wzięli również udział radni województwa mazowieckiego Mirosław Adam Orliński i Konrad Wojnarowski oraz prezes Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych w Sochocinie Grażyna Pietrzak.

Samorząd Mazowsza wspiera rozwój obszarów wiejskich. W ramach wsparcia z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 miasto i gmina Sochocin otrzyma od samorządu województwa mazowieckiego kwotę w wysokości 4 974 858,00 zł. Pozwoli to na przebudowę i rozbudowę Stacji Uzdatniania Wody w Rzach, a także na budowę przydomowej oczyszczalni ścieków przy świetlicy wiejskiej w Gutarzewie. Co istotne, uzyskane dofinansowanie obejmuje 100% kosztów kwalifikowanych, a więc bez wkładu własnego sochocińskiej gminy.

Jak podkreśla wicemarszałek Wiesław Raboszuk, rozwój obszarów wiejskich, to jedno z priorytetowych działań samorządu Mazowsza. – Zależy nam na tym, aby każdy mieszkaniec naszego regionu dobrze czuł się w swojej miejscowości. Dlatego wspieramy zarówno te mniejsze inicjatywy, które odgrywają ogromną rolę w integracji lokalnej społeczności, jak i te duże związane z polepszeniem warunków życia na wsi. Podpisywane dziś umowy dobrze ilustrują naszą działalność. Z jednej strony pomagamy i aktywizujemy koła gospodyń wiejskich, a z drugiej – wraz z UE wspieramy lokalne samorządy w rozbudowie sieci wodno-kanalizacyjnej.

Stacja Uzdatniania Wody w miejscowości Rzy działa już ponad 30 lat, a zaopatruje w wodę większość sołectw w mieście i gminie Sochocin, ponad 5 tysięcy mieszkańców. Jakość tej wody też nie jest już najlepsza. Jest to naprawdę bardzo potrzebna inwestycja – mówi burmistrz miasta i gminy Sochocin Jerzy Ryziński.

Bardzo dziękuję władzom Mazowsza za wsparcie kolejnego przedsięwzięcia inwestycyjnego – dodaje burmistrz Jerzy Ryziński.

Inwestycja zostanie przeprowadzona w formule „Zaprojektuj i wybuduj”, a maksymalny okres realizacji wszelkich robót budowlanych zaplanowano na koniec czerwca 2025 roku.

Radny województwa mazowieckiego Konrad Wojnarowski, zauważa, że inwestycje poprawiające gospodarkę wodno-ściekową na terenach wiejskich są ogromnie ważne dla wszystkich mieszkańców. – Nowoczesne oczyszczalnie ścieków czy stacje uzdatniania wody, to ogromny krok naprzód. Realizacja tych projektów usprawni codzienne życie na wsi i podniesie jego komfort. Co więcej, będzie miała też pozytywny wpływ na środowisko.

blank
Zdjęcie: zbiory Samorządu Województwa Mazowieckiego

blank

Udostępnij
Twitter
WhatsApp

Jarmark bożonarodzeniowy 2022 – zapraszamy na Rynek w Sochocinie

blank

Szanowni Państwo, drodzy mieszkańcy miasta i gminy Sochocin,

w sobotę, 10 grudnia, w godzinach 10.00–13.30 na sochocińskim Rynku odbędzie się kolejna już edycja gminnego jarmarku świątecznego.

Serdecznie zapraszamy na wspólne spotkanie i degustację rozgrzewającej herbaty oraz świątecznych smakołyków.

Podczas jarmarku będzie można nabyć regionalne, swojskie produkty i ręcznie wykonane świąteczne wyroby – wszystko prosto od lokalnych wystawców, przedsiębiorców, rzemieślników i rękodzielników z naszego terenu i spoza miasta i gminy Sochocin.

Wśród jarmarkowych specjałów zakupić będzie można między innymi: pięknie zdobione pierniki, ciasta, smakowite miody, kolorowe, bożonarodzeniowe ozdoby i dekoracje, a także inne niepowtarzalne produkty.

Będzie miło i świątecznie – serdecznie zapraszamy gości oraz mieszkańców miasta i gminy Sochocin, wspólnie z całymi rodzinami.

Na najmłodszych czekać będą liczne atrakcje: słodkości, zabawy i konkursy, a przede wszystkim święty Mikołaj. Atrakcją sochocińskiego jarmarku będzie również klimatyczna fotobudka. Wstęp wolny.

Organizator:

Miasto i Gmina Sochocin, we współpracy z Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury w Sochocinie, Miejsko-Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Sochocinie i Przedsiębiorstwem Usług Komunalnych w Sochocinie.

Udział w wydarzeniu oznacza jednoznaczne i dobrowolne wyrażenie zgody, w rozumieniu art. 6 ust. 1, lit. a rozporządzenia RODO na utrwalenie i wykorzystanie wizerunku danej osoby jako uczestnika wymienionego wydarzenia, w szczególności w postaci publikacji zdjęć danej osoby w materiałach informacyjnych i promocyjnych.

Skip to content