Wtorek 09 sierpnia 2022 | Imieniny: Romana, Ryszarda, Edyty | blank zachmurzenie umiarkowane 22°C

Skromne obchody 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Sochocinie [ZDJĘCIA]

Była pierwszą nowoczesną konstytucją w Europie i drugą na świecie, po konstytucji Stanów Zjednoczonych. 230 lat temu, 3 maja 1791 roku, Sejm Czteroletni uchwalił ustawę rządową, zwaną później Konstytucją 3 Maja. Miała ratować Rzeczpospolitą, której terytorium podzieliły między sobą Prusy, Austria i Rosja.

W tym roku, z powodu pandemii koronawirusa, skromne obchody Święta Konstytucji 3 Maja w Sochocinie. Drugi rok z rzędu obchody rocznicowe odbyły się zatem bez udziału publiczności. W kościele parafialnym została odprawiona uroczysta msza święta za Ojczyznę, a także w intencji strażaków, z okazji przypadającego w dniu 4 maja wspomnienia ich patrona, św. Floriana.

Dalsza część obchodów odbyła się pod pomnikiem św. Floriana, gdzie proboszcz sochocińskiej parafii, ksiądz Czesław Stolarczyk odmówił modlitwę w intencji wszystkich strażaków i ich rodzin, a delegacja lokalnych władz samorządowych oraz przedstawiciele Zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego ZOSP RP w Sochocinie złożyli symboliczne kwiaty.

 

 

Udostępnij
Twitter
WhatsApp
Skip to content