Sochocin: Uroczystości w 101. rocznicę wojny polsko-bolszewickiej [ZDJĘCIA]

Sochocin: Uroczystości w 101. rocznicę wojny polsko-bolszewickiej [ZDJĘCIA]

O znaczeniu Bitwy Warszawskiej dla losów Polski i Europy nie trzeba nikogo przekonywać. Była decydującą batalią wojny polsko-bolszewickiej. Rozegrała się między 13 a 15 sierpnia 1920 roku na przedpolach Warszawy. Określana „Cudem nad Wisłą”, uznawana za 18. przełomową bitwę w historii świata, zadecydowała o zachowaniu przez Polskę niepodległości, a Europę uratowała przed bolszewizmem.

W niedzielę, 22 sierpnia w Sochocinie odbyły się uroczystości upamiętniające bohaterów sierpniowych walk roku 1920. W sochocińskim kościele została odprawiona msza święta w intencji Ojczyzny oraz poległych rodaków w wojnie z bolszewikami.

Następnie uczestnicy obchodów przemaszerowali na cmentarz parafialny, pod odnowiony w ubiegłym roku grób żołnierzy Wojska Polskiego, gdzie proboszcz parafii w Sochocinie ksiądz Czesław Stolarczyk odmówił modlitwę w intencji poległych, a okolicznościowe wystąpienie wygłosił burmistrz miasta i gminy Sochocin Jerzy Ryziński. Symboliczny znicz pamięci zapalili sekretarz miasta i gminy Sochocin Elżbieta Krauze oraz prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Sochocinie Jacek Ryziński. W trakcie uroczystości nie zabrakło też apelu poległych, w którym wspomniano bohaterskich rodaków, którzy oddali życie w walce o wolność Ojczyzny, w Sochocinie w sierpniu 1920 roku. Na zakończenie złożono wieńce i wiązanki pod pomnikiem upamiętniającym polskich żołnierzy.

– Pochylmy głowy w zadumie, mając serca przepełnione wdzięczną pamięcią o tych wszystkich, którzy przed 101 laty spełnili swój patriotyczny obowiązek wobec Ojczyzny, składając na jej ołtarzu największy dar – własną krew i życie – mówił między innymi na cmentarzu parafialnym w Sochocinie burmistrz Jerzy Ryziński.

Obchody uświetniły poczty sztandarowe wielu organizacji i instytucji, strażacy jednostek ochotniczych straży pożarnych z terenu miasta i gminy Sochocin, komendanci Wojskowej Komendy Uzupełnień w Ciechanowie, przedstawiciele 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej w Ciechanowie, przedstawiciele Okręgu Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej w Ciechanowie, a patriotyczny i uroczysty charakter nadała sochocińska orkiestra dęta.

Organizatorami niedzielnego wydarzenia byli: miasto i gmina Sochocin, Parafia pw. św. Jana Chrzciciela w Sochocinie, a także Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Sochocinie.

Skip to content