Ułatwienia w budowie domów do 70 metrów kw.

Ułatwienia w budowie domów do 70 metrów kw.

Szanowni Państwo,

Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowało rozwiązanie, które ułatwia budowę domów.

Program #DomBezFormalności wszedł w życie z początkiem stycznia 2022 roku. Wprowadza znaczące ułatwienia w budowie domów do 70 m kw. powierzchni zabudowy. Dzięki programowi, każdy, kto ma działkę budowlaną, może wybudować na niej ‒ w uproszczonej procedurze ‒ dom do 70 m kw. powierzchni zabudowy w celach mieszkaniowych lub rekreacyjnych. W przypadku braku planu zagospodarowania przestrzennego warunki zabudowy wydawane są w 21 dni, a budowę można rozpocząć bezpośrednio po zgłoszeniu.

Z programu może skorzystać każdy, pod warunkiem, że inwestycja zaspokaja jego własne potrzeby mieszkaniowe lub potrzeby rekreacyjne. Nie ma znaczenia stan cywilny, status społeczny czy sytuacja rodzinna. Budując #DomBezFormalności, można zaoszczędzić czas i pieniądze, a także zyskać samodzielność w decydowaniu. To inwestor decyduje, czy samodzielnie będzie pełnił rolę kierownika budowy czy też zdecyduje się na powierzenie tej roli osobie z odpowiednimi uprawnieniami.

Decyzja mieszkańców gmin o skorzystaniu z programu #DomBezFormalności przełoży się na chęć zamieszkania na danym terenie, co w dalszej perspektywie oznacza szansę na rozwój gmin, miast czy przedmieść.

Aby usprawnić współpracę, Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowało specjalną stronę internetową, pod adresem www.dombezformalnosci.gov.pl, na której wyjaśnia, na czym polega program, jak z niego skorzystać krok po kroku. Ponadto znajdują się tam odpowiedzi na często zadawane pytania, a także inne materiały edukacyjne.

Na stronie programu opublikowano też plakat i ulotkę. Ulotka zawiera najważniejsze informacje o programie i w prosty sposób przedstawia, jak krok po kroku skorzystać z uproszczonej procedury budowy domu do 70 m kw. powierzchni zabudowy. Plakat promuje program #DomBezFormalności i zachęca do zapoznania się z informacjami na stronie internetowej.

Źródło: Ministerstwo Rozwoju i Technologii

 

Ulotka – domy do 70 m kw.

Skip to content