Szukaj
Close this search box.
Czwartek 25 kwietnia 2024 | Imieniny: Marka, Jarosława, Wasyla | zachmurzenie małe 6°C

W Smardzewie upamiętniono 160. rocznicę Powstania Styczniowego [GALERIA]

W poniedziałek, 23 stycznia w Smardzewie w uroczysty sposób uczczono pamięć Powstańców Styczniowych z 1863 roku.

W smardzewskim kościele parafialnym została odprawiona msza święta w intencji Ojczyzny i poległych rodaków, a po niej absolwenci i uczniowie Szkoły Podstawowej w Smardzewie przedstawili specjalnie przygotowany na tę okazję program artystyczny.

Dalsza część uroczystości odbyła się pod krzyżem powstańczym, znajdującym się naprzeciwko budynku szkoły podstawowej, gdzie złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze.

W poniedziałkowym wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele miasta i gminy Sochocin: burmistrz Jerzy Ryziński, skarbik sochocińskiej gminy Marzanna Kucharzak i przewodnicząca Rady Miejskiej w Sochocinie Monika Makowska-Chojnacka.

Przypomnijmy jeszcze, że pod koniec marca 2022 roku Rada Miejska w Sochocinie jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie nadania Szkole Podstawowej w Smardzewie, nawiązującego do historii Sochocina i okolic imienia – Powstańców Styczniowych 1863 roku.

Gloria victis!

Historia w pigułce

Powstanie Styczniowe wybuchło w dniu 22 stycznia 1863 roku i trwało do jesieni 1864 r., a swoim zasięgiem objęło ziemie zaboru rosyjskiego. Było największym i najdłużej trwającym polskim powstaniem narodowym. Miało charakter wojny partyzanckiej, w której stoczono około 1200 bitew i potyczek.

Mieszkańcy Sochocina i okolic również przystąpili do walki, byli to: Stanisław Antoszkiewicz, Adam Słupczyński oraz Jakub Doleński, który za udział w powstaniu został skazany na konfiskatę mienia. Również żydowska ludność Sochocina włączyła się do styczniowego zrywu niepodległościowego. Należy tu wspomnieć o Samuelu Posnerze, który był synem właściciela fabryki sukna z Kuchar. Posner doświadczenie wojenne zdobył, walcząc we Włoszech w oddziałach Garibaldiego. Powrócił do kraju krótko przed wybuchem powstania. W styczniu 1863 roku Posner zabrał ze sobą kilku okolicznych Żydów, uzbroił ich i przystąpił do powstania. W czasie powstania pełnił funkcję adiutanta kapitana Ignacego Zembrzyckiego-Strzeleckiego, dowódcy jednego z powstańczych oddziałów. Posner poległ w bitwie pod Rozwozinami koło Żuromina w dniu 3 lipca 1863 roku. Na jego cześć nazwa Kuchary została zmieniona na Kuchary Żydowskie.

Oddziały powstańcze prowadziły akcje zbrojne w okolicznych lasach. W kolejnych miesiącach 1863 roku z Płońska pod dowództwem generała Włodzimierza Semki wyruszały oddziały rosyjskie w poszukiwaniu powstańców. Przeszukiwane były także lasy w okolicy Sochocina. Akcje te nie przyniosły sukcesów armii carskiej, a powstańcy udanie kontratakowali.

Na przełomie stycznia i lutego trwały krwawe potyczki. Obie walczące strony ponosiły straty wśród żołnierzy, jednak znacznie więcej ginęło powstańców.

Jedną z potyczek Powstania Styczniowego upamiętnia krzyż, który znajduje się naprzeciwko budynku szkoły w Smardzewie. Mimo, że o starciu tym nie wspomina żadne źródło, to jednak zapisało się ono w pamięci mieszkańców Smardzewa i okolic, którzy postanowili oddać cześć powstańcom i upamiętnić ich poświęcenie, a także przelaną krew.

Powstanie zakończyło się klęską. Spowodowało to represje ze strony zaborcy oraz rusyfikację ziem polskich. Mieszkańcy Sochocina zostali zmuszeni do zapłaty kontrybucji za udział w powstaniu, zaś miasto Sochocin zostało pozbawione praw miejskich.

Udostępnij
Twitter
WhatsApp
Skip to content