Dla nich magia zbliżających się świąt Bożego Narodzenia nabiera dosłownego znaczenia

Dla nich magia zbliżających się świąt Bożego Narodzenia nabiera dosłownego znaczenia

Mikołajki, czyli dzień świętego mikołaja, to bardzo dobra okazja do pomagania innym. Przekonała się o tym rodzina Państwa Jankowskich z miejscowości Niewikla. Ale zacznijmy od początku.

Urząd Miasta i Gminy Sochocin ponownie zorganizował charytatywną akcję zbierania plastikowych nakrętek, z przeznaczeniem na wsparcie osób potrzebujących. Dzisiaj, 6 grudnia, w jeden z najbardziej magicznych dni w całym roku burmistrz miasta i gminy Sochocin Jerzy Ryziński wręczył na ręce Państwa Jankowskich specjalny voucher na rehabilitacje dla dzieci z Niewikli. Podarunek obejmuje co najmniej 15 godzin rehabilitacyjnych i będzie mógł być wykorzystany przez rodziców na wizyty u różnego rodzaju dziecięcych specjalistów, oczywiście na rzecz prawidłowego rozwoju swoich pociech.

Michalina i Bartosz Jankowscy, bo o nich mowa, to niepełnosprawne rodzeństwo, na co dzień mieszkające w Niewikli. Michalinka ma 3,5 roku, natomiast Bartek ma 14 lat. Ona jest skrajnym wcześniakiem, urodziła się w 30 tygodniu ciąży, ważyła tylko 1,5 kg. Od urodzenia ma bardzo poważne problemy ortopedyczne, uszkodzone prawe kolano, konkretnie nie może go do końca zgiąć. Kolano zgina tylko do kąta 80 stopni, ma też sporą wadę wzroku. Michalina wymaga stałej rehabilitacji.

Bartek zaś urodził się z przepukliną kręgosłupa, od pasa w dół jest sparaliżowany. Od urodzenia porusza się na wózku inwalidzkim. Wymaga stałej rehabilitacji i specjalistycznego sprzętu. Co ciekawe, Bartek posiada duszę artysty. Kiedyś uczęszczał do szkoły muzycznej „Nutka”, brał udział w licznych koncertach, a jego specjalność to keyboard. Obecnie zajmuje się rysunkiem technicznym i grafiką, w przyszłości chciałby zostać informatykiem. Bartkowi można pomóc, przekazując 1% swojego podatku – KRS 0000037904, z dopiskiem: 6162 Jankowski Bartosz (Fundacja Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”, Alior Bank S.A. 42 2490 0005 0000 4600 7549 3994 – 6162 Jankowski Bartosz – darowizna na pomoc i ochronę zdrowia).

– Jesteśmy bardzo wdzięczni za okazaną pomoc. To wszystko sprawia, że zbliżające się święta Bożego Narodzenia będą dla nas spokojne – przekazuje nam Małgorzata Jankowska, mama Michalinki i Bartka.

Na tym jednak nie koniec, bo prezent objął także między innymi przeróżne smakołyki świąteczne dla dzieci. Tu, w akcję pomocy zaangażowała się Miejsko-Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Sochocinie.

Voucher na zabiegi rehabilitacyjne zakupiony został za pieniądze uzyskane ze sprzedaży nakrętek, a także za środki zebrane w ramach zbiórki przeprowadzonej wśród pracowników sochocińskiego urzędu miasta i gminy. Ponadto znaczny wkład w ufundowanie bonu miała Nina Podgórska z Sochocina. Nie można zapomnieć też o współpracy z Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Sochocinie.

Bardzo się cieszymy, że mogliśmy włączyć się w pomoc dla mieszkańców naszej gminy i dołożyć chociaż małą cegiełkę do poprawy stanu zdrowia najmłodszych. Mamy nadzieję, że przekazany bon rehabilitacyjny, choć w niewielkim stopniu sprawi, że codzienne życie Michalinki i Bartka stanie się lepsze oraz łatwiejsze. Serdecznie dziękujemy lokalnemu społeczeństwu, przede wszystkim mieszkańcom miasta i gminy Sochocin, ale nie tylko, za uczestnictwo w akcji zbiórki plastikowych nakrętek.

Nie zamierzamy spoczywać na laurach i rozpoczynamy już kolejną charytatywną zbiórkę nakrętek. Oczywiście zachęcamy do zbierania ich całymi rodzinami i wrzucania do przygotowanego w tym celu metalowego pojemnika w kształcie serca.

Skip to content