W Sochocinie powstanie plac zabaw i edukacyjna ścieżka. Dotacja to ponad 200 tys. zł

W Sochocinie powstanie plac zabaw i edukacyjna ścieżka. Dotacja to ponad 200 tys. zł

Przy Publicznym Zespole Szkół i Przedszkoli Samorządowych w Sochocinie powstanie plac zabaw z trzema strefami aktywności, dostępem do Internetu, a także edukacyjną ścieżką. W czwartek, 23 lipca została podpisana umowa pomiędzy województwem mazowieckim a Stowarzyszeniem na Rzecz Rozwoju i Edukacji, we współpracy z gminą Sochocin, na realizację operacji pn. „Zwiększenie oferty rekreacyjnej dla mieszkańców i turystów, poprzez budowę placu zabaw, wraz ze ścieżką edukacyjną przyrodniczo-sensoryczną w Sochocinie”.

W ramach inwestycji zaplanowano budowę placu zabaw, wraz ze ścieżką edukacyjną, przyrodniczo-sensoryczną, która będzie obiektem ogólnodostępnym i niekomercyjnym. Plac zabaw będzie się składał z trzech stref aktywności dla dzieci, zostanie wyposażony w dwa zestawy sprawnościowe, ławkę równoważnię, dwa domki zabawowe, dwie piaskownice, dwie huśtawki na sprężynach, dwie ławki dziecięce, dwie zjeżdżalnie i tarczę. Ponadto zamontowana zostanie ławka fotowoltaiczna (smart), wyposażona w funkcję zasilania telefonów komórkowych, tabletów i laptopów oraz w moduł wi-fi, umożliwiający dostęp do Internetu. Plac zabaw będzie ogrodzony i wyposażony zarówno w kosze na śmieci, jak i tablice z regulaminem.

W ramach ścieżki edukacyjnej przyrodniczo-sensorycznej przewiduje się utworzenie dla dzieci szlaku spacerowego w postaci kącików edukacyjnych. Zaprojektowano go tak, aby najmłodsi mogli z niego korzystać o każdej porze roku i przy tej obserwować zmiany zachodzące w przyrodzie, jak również sadzić i pielęgnować rośliny.

W wyniku realizacji projektu powstanie 12 przystanków tematycznych połączonych ze sobą ciągami komunikacyjnymi. Przystanki tematyczne będą dotyczyć następujących zagadnień: stacja „Królestwo zmysłów” (drzewa, krzewy, byliny, zioła), „Poznaj zioła”, „Ogród warzywny”, „Kącik pszczółki”, „Domki dla owadów”, „Płazy przyszły do przedszkola”, „Las przychodzi do przedszkola”, „Ptasie osiedle”, „Stacja relaksu” oraz „Stacja doświadczeń i działania”.

Łączna wartość przedsięwzięcia to 203 tys. zł, i dokładnie tyle wynosi dofinansowanie z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020, za pośrednictwem Lokalnej Grupy Działania – Przyjazne Mazowsze.

Prace przy sochocińskiej szkole ruszą w ciągu kilku najbliższych tygodni i potrwają od dwóch do trzech miesięcy.

Skip to content