Wraz z Nowym Rokiem Sochocin odzyskuje prawa miejskie. Akt nadania statusu miasta oficjalnie wręczony

Wraz z Nowym Rokiem Sochocin odzyskuje prawa miejskie. Akt nadania statusu miasta oficjalnie wręczony

Sochocin po 152 latach powróci na administracyjną mapę Mazowsza jako miasto. We wtorek, 29 grudnia w siedzibie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów wójt gminy Sochocin Jerzy Ryziński (od 1 stycznia 2021 roku burmistrz) odebrał akt nadania statusu miasta z rąk premiera Mateusza Morawieckiego.

Przypomnijmy, że blisko dwutysięczny dzisiaj Sochocin posiadał prawa miejskie w latach 1385–1869, czyli przez prawie pięć wieków, a utracił je w wyniku represji władz carskich po upadku Powstania Styczniowego. Była to kara za udział w niepodległościowym zrywie. Miastem stanie się ponownie 1 stycznia 2021 r.

– Sprawiedliwości dziejowej staje się zadość. Nadanie praw miejskich jest niewątpliwie historyczną chwilą, która z pewnością zostanie zapamiętana na długie lata. W naszym przypadku jest to właściwie reaktywowanie, przywrócenie tych praw. Jestem bardzo dumny, że po 152 latach Sochocin wraca jako miasto na mapę administracyjną Polski. Mam nadzieję, że już nikt nam nigdy nie odbierze statusu miasta, nie pozbawi nas tego przywileju, bo to jest przywilej, że jest się miastem. Uważam, że jest to inwestycja na przyszłość dla kolejnych pokoleń i bardzo się cieszę, że ten dzień w końcu nadszedł. Dzisiejszy dzień to także zwieńczenie wielu wysiłków i starań wielu osób. Dla mieszkańców to powrót do historii i korzeni – mówi przyszły burmistrz miasta i gminy Sochocin Jerzy Ryziński.

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 31 lipca 2020 roku, status miasta od 1 stycznia 2021 r. zyska w sumie 10 miejscowości. Oprócz Sochocina, będą to: Kamieniec Ząbkowicki, Goraj, Kamionka, Solec nad Wisłą, Wiskitki, Dubiecko, Wodzisław, Budzyń oraz Koźminek.

Nadanie statusu miasta jest poprzedzane konsultacjami społecznymi z mieszkańcami, a następnie opiniowane przez radę gminy. Uzyskanie statusu miasta wiąże się m.in. ze zmianą wizerunkową i większym prestiżem miejscowości. Może przynieść również wymierne korzyści, np. zyskanie na atrakcyjności inwestycyjnej czy możliwość starania się o fundusze związane z rozwojem obszarów miejskich.

Dzięki zmianom, które wejdą w życie 1 stycznia, Sochocin będzie czwartym miastem w powiecie płońskim i 92. na mapie województwa mazowieckiego, zaś Polska będzie państwem z 954 miastami.

KW

Foto: Kancelaria Premiera

Skip to content