Szukaj
Close this search box.
Czwartek 13 czerwca 2024 | Imieniny: Lucjana, Antoniego | zachmurzenie duże 14°C

Wsparcie samorządu Mazowsza dla gminnych jednostek OSP

We wtorek, 18 maja, radni województwa mazowieckiego podjęli decyzję o przekazaniu wsparcia dla mazowieckich jednostek OSP. Wśród beneficjantów znalazły się również jednostki OSP z terenu miasta i gminy Sochocin. Z budżetu Mazowsza trafi do nich nieco ponad 33 tys. zł. Mowa tu o dwóch programach: „OSP-2021” oraz „Mazowieckie strażnice OSP-2021”.

Celem pierwszego z zadań jest doposażenie strażaków-ochotników w niezbędny sprzęt do realizacji zadań z zakresu ochrony przeciwpożarowej. Mowa tu o nowych samochodach ratownictwa technicznego i sprzęcie specjalistycznym oraz odzieży ochronnej. W sumie pomoc w wysokości 7,6 mln zł trafi do 337 jednostek OSP. Wśród beneficjentów znalazły się dwie jednostki ochotniczej straży pożarnej działające na terenie naszej gminy. Jednostka OSP w Kołozębiu, na zakup nowego sprzętu specjalistycznego do ratownictwa otrzyma 5,3 tys. zł, natomiast kwota 2,8 tys. zł trafi do sochocińskiej ochotniczej straży pożarnej.

– Szczególnie trudny dla druhów jest czas pandemii, kiedy wszystkie służby są w pełnej gotowości. Ale gotowość to jedno. Aby ochotnicy mogli jak najlepiej wywiązywać się z powierzonych im zadań i uczestniczyć w różnego rodzaju akcjach, potrzebny jest profesjonalny sprzęt. Sukcesywnie więc doposażamy OSP. W sumie od 2006 r. na wsparcie mazowieckich jednostek przekazaliśmy ponad 100 mln zł – mówi marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.

Drugi z przyjętych programów dotyczy modernizacji strażnic OSP. Na ten cel można było pozyskać pomoc finansową w wysokości do 25 tys. zł, poprzez wykonanie remontów albo inwestycji w budynkach, przy czym wnioski można było składać tylko dla jednej jednostki OSP z terenu danej gminy. Tutaj maksymalna kwota dofinansowania 25 tys. przeznaczona zostanie na remont dachu w budynku OSP w Idzikowicach.

 

 

Udostępnij
Twitter
WhatsApp
Skip to content